Krásně kvetoucí orchidej se stane realitou, pomůže k tomu domácí hnojivo z banánové slupky

I odpad v podobě banánové slupky můžete snadno proměnit ve velmi užitečného pomocníka při pěstování pokojovek – zamilují si ho zejména orchideje.

i Zdroj fotografie: Tangopaso / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Ve světě milovníků pokojových rostlin je orchidej symbolem elegance a tajemství a svou nadpozemskou krásou okouzluje srdce. Dosáhnout nádherně kvetoucí rostliny se však často zdá jako vzdálený sen. Přichází však změna: domácí hnojiva, zejména ta vyrobená z banánových slupek. Vyzkoušejte je a uvidíte, že se tento nenápadný kuchyňský odpad pro vás brzy stane hojně oslavovaným hrdinou.

Proč hnojit orchideje banánem

Banánové slupky jsou pokladnicí živin – fosforu, dusíku a hořčíku, které jsou pro všechny rostliny velmi důležité. Tyto prvky mají zásadní význam pro podporu tvorby chlorofylu a urychlení fotosyntézy. Výsledek? Lesklé listy a zářivé květy, které jsou opravdovou pastvou pro oči. Pro využití této síly je klíčová příprava nálevu. Začněte důkladným očištěním vnitřní strany slupky a odstraněním všech zbytků plodu. Poté sterilizujte třílitrovou nádobu, převařte tři litry vody a ochlaďte ji na 40 stupňů Celsia.

Banánovou slupku vložte do sklenice, zalijte teplou vodou, uzavřete ji a nechte tři dny stát na tmavém místě. Jakmile je nálev hotový, sceďte jej a zřeďte vodou v poměru 1:1. Stejně zásadní je i použití. Pro orchideje v květináčích je prospěšné pravidelné zalévání tímto nálevem. U těch, které rostou bez zeminy, zase zázraky udělá namáčení kořenů po dobu 10 minut. Orchideje připevněné na blocích lze oživit postřikem kořenů. A pokud orchidej najednou tvoří kořenů až příliš mnoho, doporučují Chalupáři-Zahrádkáři především zkontrolovat teplotu.

Aby orchidej kvetla, musí být na správném místě: Ke kvetení ji může povzbudit i zdánlivá drobnost

Zužitkujte i další odpad

Proč ale zůstávat jen u banánových slupek? Cibulový odvar je podle mých zkušenostní také perfektní, nabízí totiž jedinečnou směs fytoncidů, minerálů a vitaminů, poskytuje navíc i antibakteriální účinek, vyživuje kořeny a udržuje vitalitu rostlin. Hrst cibulových slupek vařte 6 minut v 1,5 litru vody, nechte vychladnout a sceďte. Zbylé slupky lze znovu použít jako kompost. Tento nálev používejte každý měsíc.

Jak poznat špatnou výživu

Nezdravá rostlina nemusí podle webu NašeZahrada po odkvětu vytvářet nové výhonky. Její listy bývají svraštělé a kořeny mohou zhnědnout a vypadat nezdravě. To jsou varovné příznaky nedostatku živin. Proto hnojte své rostliny po celou dobu kvetení, poté můžete hnojení na několik týdnů přerušit.

Aby vaše orchidej dostala opravdu vše, co potřebuje, nemusíte se hned uchylovat k chemickým hnojivům – bohatě postačí ta domácí. iZdroj fotografie: Depositphotos
Aby vaše orchidej dostala opravdu vše, co potřebuje, nemusíte se hned uchylovat k chemickým hnojivům – bohatě postačí ta domácí

Web iReceptář zase upozorňuje na správnou zálivku. Přelévání totiž může vést k hnilobě kořenů a potenciálnímu úhynu rostliny. Ideální je ponořit květináč s orchidejemi na půl hodiny týdně do vlažné vody. Použijte tu dešťovou nebo odstátou vodou z vodovodu.

Jaké jsou vaše osvědčené triky při péči o orchideje?

Diskuze Vstoupit do diskuze
90 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články