Obyčejná plastová lahev může v domácnosti vyřešit závažný problém. Vyplatí se ji zapíchnout do květináče.
Pokojové rostliny jsou jedním z faktorů, které mají pozitivní vliv na to, jak vnímáme naše bydlení. Dokážou do něj totiž vnést prvek pohody a útulnosti a dokonce i ono pověstné teplo domova. Ne vždy se ji však daří tak, jak bychom si přáli. Zvláště ve chvíli, kdy se na delší dobu ocitneme mimo domov, může být jejich zdraví ohroženo. Potřebují totiž dostatečné množství závlahy, jinak uhynou. A právě tomu dokáže předejít plastová lahev.
Plastová lahev v květináči pomáhá
Když odjíždíte na delší cestu mimo domov, pak se obvykle snažíte sehnat někoho, kdo by vám s péčí o domácnost alespoň trochu pomohl. Ovšem pokud není po ruce ochotný soused, můžete se už předem na všechny možné eventuality připravit sami. V případě pokojových rostlin bývá největším problémem nedostatečná zálivka. Ovšem není-li po ruce nikdo, kdo by naplnil konvičku a doplnil jim tekutiny, nezbude vám nic jiného, než si šikovného pomocníka vyrobit.
Věřte nebo ne, ale skvěle vám v tomto ohledu pomůže plastová lahev tou totiž můžete snadno simulovat kapkovou závlahu, která je velmi oblíbená například u milovníků skleníků. Rostlinám dodává vláhu postupně a zároveň ji expeduje přímo do hlubších vrstev substrátu, takže nehrozí jeho rychlé vyschnutí. A jak si vyrobit kapkovou závlahu s pomocí PET lahve? Stačit vám bude jen trocha šikovnosti.
Kapková závlaha z PET lahve
Pro začátek si vezměte dostatečně velkou lahev a v jejím víčku vyvrtejte otvor. Velikost přizpůsobte květináči, který chcete zavlažovat. Čím větší otvor, tím rychleji bude voda z lahve proudit. Poté lahev naplňte vodou a zapíchněte ji do substrátu „hlavou dolů.“ Pozorujte při tom, jak se chová a především to, jak rychle voda z lahve ubývá. Je totiž dost možné, že budete muset celý systém ještě trochu poupravit, aby fungoval opravdu spolehlivě
Pokud je lahev příliš velká nebo naopak květináč příliš malý, pak se ještě budete muset postarat o stabilitu tohoto závlahového systému. Jednoduše proto zapíchněte do zeminy tyčku nebo kolík a k této konstrukci lahev připevněte třeba drátem nebo provázkem. Nebude tak mít tendenci se kymácet a svůj účel bude plnit se vším všudy. Do lahve vždy dávejte odstátou vodu pokojové teploty, abyste nešokovali kořeny rostlin studenou vodou.
Nenáročné rostliny do bytu
Existují však druhy, které si poradí i s vaší delší nepřítomností. Jde například o:
- kulkas zamiolistý (Zamioculcas zamiifolia)
- hvězdník (Hippeastrum)
- kolopejka (Kalanchoe blossfeldiana)
- cykas japonský (Cycas revoluta)
- žumen (Cissus alata)
- kořenokvětku vyvýšenou (Aspidistra elatior)
- voskovku (Hoya)
- poděnku pruhovanou (Tradescantia zebrina)
- tchýnin jazyk (Sansevieria cylindrica), (Sansevieria trifasciata)
- lopatkovec (Spathiphyllum)
- dracénu (Dracaena)
- zelenec chocholičnatý (Chlorophytum comosum)
- klívii (Clivia miniata)
- monsteru skvostnou (Monstera deliciosa)
- šplhavnici zlatou (Epipremnum aureum) – potos, scindapsus
Těmto krasavicím tak žádnou kapkovou závlahu dělat nemusíte, pokud se nevzdálíte z domova na opravdu dlouhou dobu.