Listy orchideje se vyplatí potřít citronem, bude pak zdravější a škůdci si na ni nepřijdou

Pokud na parapetu pěstujete aloe, utrhněte si čas od času pár listů i pro své orchideje a přidejte k nim citron. Prospějí jim přímo zázračně.

Peroxid vodíku se může pro rostliny stát vítaným životabudičem. Pomůže jim překonat všechny nástrahy domácnosti a přivede je ke květu. i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Ne vždy se orchidejím daří tak, jak byste si nejspíše představovali. Někdy může být jejich životaschopnost utlumena náročnými podmínkami panujícími v interiéru, jak informuje web iReceptář. Není však třeba hned házet flintu do žita – místo toho sáhněte po Aloe vera.

Proč se vašim orchidejím nedaří

Než se ponoříme do léčivé síly aloe a citronu, je nezbytné pochopit kořeny potíží orchidejí. Mezi nejčastější viníky podle webu VeseléBydlení patří:

  • prudké přímé sluneční světlo, které spálí jejich křehké lístky
  • nedostatečná hydratace
  • nadměrné zalévání, které vede k obávané hnilobě kořenů
  • škůdci a choroby, které nenápadně podkopávají jejich zdraví

S těmito znalostmi můžeme přizpůsobit svůj přístup a zajistit, aby naše orchideje nejen přežily, ale i prospívaly. A pomoci jim k tomu může právě známá bylinka.

Začněte zlehka s aloe vera

Aloe vera, známá svými zklidňujícími účinky na pokožku, v sobě ukrývá i mnoho cenných látek, nezbytných při péči o rostliny. Její gel plný prospěšných živin slouží tak těmto exotickým rostlinám doslova jako dárce života. Co budete potřebovat?

  • 1 list aloe vera
  • 1 lžička citronové šťávy
  • Voda
  • 3 polévkové lžíce rýže
  • 3 polévkové lžíce mléka

Rozkrojte podélně list aloe vera a získejte z něj gel. Ten jemně naneste na obě strany listů orchideje. Hydratační účinek je okamžitý, vitaminy A, B a C spolu s nezbytnými minerály, jako je dusík, fosfor a draslík, pak působí na rostlinu povzbudivě. Následně si připravte rýžový odvar.

4 nejdůležitější pravidla pro bohaté kvetení orchidejí. Dodržujte tyto rady a těšte se z nekonečného množství květů

Výživa z citronu pro orchideje

Namočte 1 polévkovou lžíci rýže na 30 minut do 1 litru teplé vody. Vezměte zbylý list aloe vera, nakrájejte ho na malé kousky a smíchejte s 300 ml vody. Přeceďte přes jemné síto do samostatné nádoby a zřeďte ve 2 litrech vody. Poté smíchejte roztok s přecezenou rýžovou vodou, přidejte šťávu z citronu a vytvořte tak 3 litry opravdu perfektního přírodního hnojiva (trochu si odložte stranou).

Aby vaše orchidej vypadala zase jako ve chvíli, kdy jste si ji přinesli domů, musíte ji správně pohnojit. A to třeba citronem. iZdroj fotografie: Pixabay
Aby vaše orchidej vypadala zase jako ve chvíli, kdy jste si ji přinesli domů, musíte ji správně pohnojit. A to třeba citronem

Orchidej zalijte, nechte 2 hodiny odstát a poté přebytečnou tekutinu z podmisky slijte. Poté ošetřete listy vatovým tamponem namočeným ve zbylém hnojivu a máte hotovo. Opakujte tuto aplikaci každých 5 dní a zajistěte, aby orchidej rostla na místě s dostatkem světla, ale ne s přímým slunečním světlem – více se o péči o orchideje Chalupáři-Zahrádkáři rozepsali zde. Uvidíte, že kdysi chřadnoucí květina začne mít svěží zelené listy a bohatě rozkvete.

Jaké jsou vaše oblíbené triky při péči o orchideje?

Diskuze Vstoupit do diskuze
113 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články