Dopřejte lopatkovci tuto extra účinnou výživu a podpořte jeho růst. Postačí vám přitom i suroviny z vaší domácnosti. Hnojení rýží vám zajistí, že tato rostlina bude prospívat.
Lopatkovec neboli Spathiphyllum patří mezi nejoblíbenější pokojové rostliny nejen pro své nádherné velké bílé květy, ale především nenáročnost na pěstování. Podle webu iReceptář stačí dodržovat pár jednoduchých pravidel a jeho péči zvládne i úplný začátečník. Vhodným hnojivem vám přitom může být i obyčejná rýže. Sami ji k výživě pokojových rostlin občas používáme a výsledek opravdu stojí za to.
Proč pěstovat lopatkovec
Tato pokojová rostlina není jenom pěknou ozdobou, ale svou přítomnosti i velmi prospívá vašemu okolí. Jedná se totiž o velmi účinnou čističku vzduchu, která z něj dokáže pohltit velké množství vlhkosti i absorbovat toxiny a další škodliviny, jež se v něm nacházejí, o čemž jsme psali již dříve na Chalupáři-Zahrádkáři. Tuto pokojovku se rozhodně vyplatí mít doma.
Jak pečovat o lopatkovec
Pokud hledáte téměř nesmrtelnou rostlinu, pak je pro vás lopatkovec přesně tím pravým. I při delším strádání se poměrně rychle vzpamatuje, když se o něj začnete starat. Aby se mu však u vás dařilo, neměli byste jeho pravidelnou péči zanedbávat. Ideálním místem je pro něj podle webu PrimaLiving teplé vlhké prostředí s dostatkem světla. Správným hnojením pak podpoříte nejen růst listů, ale také tvorbu květů, které jsou dokonalou ozdobou.
Čím hnojit lopatkovec
I když je v dnešní době k dostání velké množství speciálních hnojiv, nemusíte utrácet peníze za přípravky plné chemikálií. Velmi dobře vám poslouží i suroviny z vaší domácnosti, jak jsme doporučovali i dříve na Chalupáři-Zahrádkáři. Používání přírodních alternativ je nejen levnější, ale také mnohem šetrnější pro životní prostředí i vaše vlastní zdraví.
Jak hnojit lopatkovec rýží
Rýže je bohatým zdrojem fosforu, dusíku, draslíku, hořčíku a bóru, čímž dodáte lopatkovci veškeré potřebné živiny. Na výrobu hnojiva budete potřebovat 1 litr vody a 100 syrové rýže. Obě suroviny vložte do jedné nádoby a míchejte po dobu 2 minut. Poté vodu sceďte a použijte k hnojení. Podpoříte tím její vitalitu i tvorbu květů, jak potvrzuje i naše čtenářka Simona D. z Loun: „Když mi lopatkovec začne strádat, připravím mu hnojivo z rýže. Rychle se pak vzpamatuje a dokonce začne kvést.“