Když se lopatkovci nedaří: Na vině je nedostatek světla, špatné hnojení a tvrdá voda

Lopatkovec patří mezi velmi oblíbené pokojové květiny. Ne vždy se mu však daří dobře – v takovém případě je třeba odhalit příčinu.

i Zdroj fotografie: Роман Рябенко / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Jednou z oblíbených pokojových rostlin je Spathiphyllum, známý také jako lopatkovec. Je ceněn především pro své krásné květy, složené z bílé nebo zelenobílé pochvy květenství s krémově žlutým klasem uprostřed. Bohužel v domácích podmínkách často nekvete a může tak ztratit mnoho ze svého kouzla. A proč tomu tak je?

Nedostatek světla je zásadní

Lopatkovec potřebuje světlé stanoviště, aby mohl kvést, ale přímé sluneční záření ho může poškodit. Nejlepším místem pro něj je proto skříň nebo police mimo dosah přímého slunečního záření procházejícího oknem. Pokud však rostlina u okna stojí, je důležité ji před přímým slunečním zářením ochránit třeba záclonou.

Nesprávné hnojení pokojového lopatkovce

Používání hnojiva pro nekvetoucí pokojové rostliny může způsobit, že rostlina bude mít mnoho zelených listů, ale nebudou se na ní tvořit květy. Proto je důležité vždy používat hnojiva pro kvetoucí rostliny, která obsahují méně dusíku a více draslíku a fosforu. Tyto prvky totiž přispívají k opravdu bohatému kvetení.

Zalévání lopatkovce tvrdou vodou

Tato oblíbená pokojová rostlina bohužel také příliš dobře netoleruje tvrdou vodu. Ta způsobuje vznik hnědých skvrn na listech a růst plísní na povrchu půdy v květináči. Někdy také může vést k hnilobě kořenů. Proto je důležité při zalévání nebo rosení lopatkovce vždy používat měkkou vodu (je-li to třeba, můžete ji před použitím upravit například jedlou sodou – ta má však v domácnosti i mnoho dalších využití).

4 pokojové rostliny, které eliminují vlhkost iZdroj fotografie: Pixabay

Na velikosti květináče záleží

Lopatkovec také někdy nekvete, protože je vysazen v příliš malém květináči, kde nemá dostatek prostoru pro rozvoj kořenového systému, který je nezbytný pro tvorbu květů. Proto ho v případě potřeby přesaďte a zhruba 14 dní poté dobře pohnojte. A dobře vyživený lopatkovec vám nejenom krásně pokvete, ale také poslouží jako skvělá čistička vzduchu.

Pozor také na průvan

Tato pokojová rostlina také nemá ráda průvan a chladné teploty. I to může způsobit, že vám nepokvete. Proto důležité postavit lopatkovec na takové místo, kde nebude vystaven prudkým změnám teplot nebo chladnému vzduchu. Je také důležité dbát na to, aby byla rostlina umístěna v dostatečné vzdálenosti od otevřených oken a dveří (kvůli průvanu).

Nejlepší hnojivo pro lopatkovec iZdroj fotografie: Freepik

Výběr špatného kultivaru lopatkovce

Ne všechny kultivary lopatkovců dostupné v našich obchodech se vyznačují opravdu bohatým kvetením. Pokud se chcete pojistit, a zároveň si pořídit zajímavé rostlinky, můžete vsadit na některé z těchto kultivarů:

  • Spathiphyllum wallisii ‚Domino‘
  • Spathiphyllum ‚Sweet Paco‘ (hybrid)
  • Spathiphyllum wallisii ‚Gemini‘ nebo ‚Variegata‘
  • Spathiphyllum wallisii ‚Sensation‘
  • Spathiphyllum ‚Pearl Cupido‘ (hybrid)
  • Spathiphyllum floribundum ‚Chopin‘
  • Spathiphyllum ‚Silver Cupido‘ (hybrid)

Jak se o svůj lopatkovec staráte vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
71 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články