Lopatkovec vykvete cobydup, pomůže mu k tomu skořice

Skořice je plná prospěšných látek a skvěle se tedy hodí jako hnojivo pro pokojové rostliny. Musíte ji jen správně nadávkovat.

jak přimět toulcovku kvést i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Spathiphyllum, běžně známé jako lopatkovec, je krásná a oblíbená pokojová rostlina známá svými svěžími zelenými listy a elegantními bílými květy. Je oblíbená díky svým relativně nízkým nárokům na údržbu (a slouží i jako čistička vzduchu, jak jsme nedávno na webu Chalupáři-Zahrádkáři informovali) – ne vždy však kvete tak často a vydatně, jak by si její majitelé představovali. Naštěstí můžete podpořit kvetení této krásné rostliny pomocí netradiční, ale účinné metody použití skořicového hnojiva.

Proč lopatkovec často nekvete

Lopatkovec je rostlina, které se daří v interiéru a nevyžaduje přílišnou péči. Její svěží, tmavě zelené listy a nápadné bílé květy z ní činí krásný doplněk každé místnosti. Nezřídka se však stává, že tato rostlina přestane kvést a v některých případech shodí stávající květy. Tento jev lze přičíst nadměrnému hnojení, kterého se jí často dostává v obchodech nebo pěstírnách a které stimuluje (samozřejmě pro účely prodeje) mnohdy až nadměrné kvetení. Po vyčerpání dostupných živin v půdě však může mít rostlina s udržením květů a tvorbou nových potíže, jak píše web Homify.

Přírodní hnojení: Síla skořice

Účinnou a netradiční metodou je využití každodenní skořice, běžného koření, které se nachází ve většině kuchyní. Chcete-li vytvořit domácí skořicové hnojivo, smíchejte jednu čajovou lžičku mleté skořice s jedním litrem vody a opatrně tuto tekutinu použijte jako zálivku. Aplikujte po dobu jednoho měsíce každý týden. A podobně může fungovat i rýže, jak jsme na stránkách Chalupáři-Zahrádkáři psali nedávno.

Použití skořice proti plísním iZdroj fotografie: Freepik
Aby vám lopatkovec vždy krásně kvetl, nemusíte hned kupovat profesionální hnojiva. Naopak, stačí sáhnout do spíže

Výhody skořicového hnojení

Skořice je přirozenou a cenově výhodnou možností, jak hnojit pokojové rostliny. Má hned několik vlastností, které se stojí za to.

  • Protiplísňové vlastnosti: Skořice obsahuje přírodní sloučeniny, které mají protiplísňové vlastnosti. To pomáhá chránit rostlinu před běžnými půdními houbovými chorobami a zajišťuje její celkové zdraví.
  • Stimuluje růst kořenů: Aplikace skořicové vody na základnu rostliny podporuje zdravý vývoj kořenů. Silné kořeny jsou nezbytné pro příjem živin a celkovou vitalitu rostlin.
  • Zvyšuje tvorbu květů: Skořice pomáhá rostlině nasměrovat energii do kvetení. Použitím tohoto přírodního hnojiva může rostlina nasměrovat své zdroje na růst nových, zdravých květů.

Navíc je podle webu Smart Garden Guide skořice cenově dostupná. Její použití jako hnojiva je tedy nejen účinné, ale také finančně nenáročné.

Pokojové rostliny - lopatkovec iZdroj fotografie: Depositphotos
Skořice je plná prospěšných látek a skvěle se tedy hodí jako hnojivo pro pokojové rostliny

Péče o pokojový lopatkovec

Podle mých zkušeností dává tato rostlina přednost jasnému, nepřímému světlu. „Nevystavujte ho přímému slunečnímu záření, protože by mohlo poškodit jeho listy,“ dodává Miroslava K., která tuto nevšední pokojovku pěstuje doma v několika formách.

Jaké jsou vaše osvědčené triky při péči o lopatkovec?

Diskuze Vstoupit do diskuze
82 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články