Modlivka je perfektní do všech stinných koutů – své živé barvy si zachovává i bez slunce

                   

Maranty (česky také modlivka) se v interiéru pěstuje asi 5 druhů, nejkrásnější z nich je ovšem Maranta Tricolor – poznáte ji snadno podle růžového až červeného zebrování, které nádherně kontrastuje s tmavě zelenými listy. Bude se jí dařit prakticky kdekoliv, pokud dodržíte základní podmínky pěstování.

Co byste měli vědět o marantě

Jde o rostlinu patřící do rodu čeledi marantovité (Marantaceae) a za své jméno vděčí italskému botanikovi Bartolomé Marantovi. Pochází z deštných pralesů Jižní Ameriky, konkrétně z Brazílie. Její oválné listy jsou až 15 cm dlouhé a vyznačují se nádherným zbarvením, které nemizí ani ve stínu. Její pěstování má však svá ale.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Především je maranta mimořádně choulostivá na zálivku. Velmi důležité je její časté zalévání, ovšem zároveň nesnáší přemokření. Vyplatí se tedy navyknout si na pravidelný zavlažovací režim. V létě ji zavlažte každé tři až čtyři dny, aniž byste mezitím substrát nechali vyschnout. V zimě ji pak zalévejte méně často teplou vodou, ovšem až ve chvíli, kdy zemina alespoň částečně vyschne. Jedině tak zůstane krásná.

Jak pěstovat marantu v bytě

Zapomínat nesmíte ani na pravidelné hnojení. Vsaďte na komplexní tekuté hnojivo každých 15 až 20 dní během vegetační sezóny a na přesazování do čerstvé zeminy jednou ročně. Péče o tuto rostlinu se vyplatí. Pokud má totiž maranta vhodné podmínky, pak dorůstá do výšky 12 až 15 a může se chlubit nádhernými elipsoidními až oválnými listy s délkou 5 centimetrů.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Spodní část listu přitom může být šedozelená až fialovozelená, horní část pak nese růžové nebo červené proužky. A pokud budete mít štěstí, vykvetou na ní i bílé květy s fialovými skvrnami, které se objevují ve štíhlých klasech od pozdního jara až do začátku léta. V domácích podmínkách se bohužel objevují zřídka, o to více však dokážou zapálené pěstitele potěšit.

Pokojové rostliny do stínu

Pokud se na pěstování maranty necítíte, vůbec to nevadí. Ve stínu vám porostou i jiné druhy. Skvělým tipem je například žumen (Cissus alata), kořenokvětka vyvýšená (Aspidistra elatior) nebo tchynin jazyk (Sansevieria). A nezklame vás ani zelenec chocholičnatý (Chlorophytum comosum), zamioculcas (Zamioculcas zamiifolia), monstera skvostná (Monstera deliciosa) nebo vavřín vznešený (Laurus nobilis L.).

Kterými květinami se snažíte stinná zákoutí v bytě oživit vy?

Hledáte pokojové rostliny, které přežijí úplně všechno? Vsaďte na tyto stálice
Diskuze Vstoupit do diskuze
89 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články