Jedna čajová lžička sušeného česneku a ochrana pokojových rostlin je zajištěna

Stejně jako příroda venku i pokojové rostliny se na jaře probouzejí z období klidu a čeká je nová sezona růstu. Abyste podpořili jejich další vývoj, přihnojte je touto směsí.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Pokojové rostliny na jaře potřebují stejnou péči, jako rostliny vysazené na záhonech. Aby vám mohly po zimě zdravě a silně růst, je důležité doplnit do půdy vyčerpané zásoby potřebných látek. Vhodnými hnojivy je můžete v jejich dalším vývoji podpořit. Použít lze komplexní hnojící směsi obsahující fosfor, dusík a draslík nebo tuto speciální směs.

Proč je třeba pokojové rostliny hnojit

Zásoby prospěšných látek a dalších prvků jsou v zemině obsažené v květináči velmi omezené a rostliny je tak mohou poměrně snadno a rychle vyčerpat. Tyto zásoby nemohou být přirozeně doplňovány, a proto se o jejich obnovu musíte postarat vy. Vhodnými směsmi navíc můžete podpořit imunitu rostlin a zbavit je některých škůdců.

Ošetřete rostliny česnekem

Vhodné hnojivo si můžete vyrobit z česneku. Ten obsahuje spoustu vitamínů a minerálů. Kromě výše jmenovaných v sobě nese také zinek, měď, železo, mangan a mnoho dalších. Jeho přítomnost navíc zvyšuje imunitu a celkovou odolnost rostlin, které tak dokáží mnohem lépe odolávat útokům škodlivého hmyzu, nemocem, plísním a dalším stresovým situacím.

Pokojové rostliny na komodě, péče v zimě iZdroj fotografie: Depositphotos

Zbavte se škůdců

Mezi nejrozšířenější škůdce napadající pokojové rostliny patří smutnice, které se ve velkém množství rozmnožují v půdě v květináčích a mladé larvy se živí na kořenech rostlin. Abyste se tohoto hmyzu zbavili, vyrobte si směs z česneku, která vám zaručí ochranu vašich pokojovek.

Jak ošetřit rostliny proti škůdcům

Jediné, co budete k ochraně rostlin potřebovat, je mletý česnek. Jednu čajovou lžičku rovnoměrně nasypte na povrch zeminy v květináči a jemně zapracujte. V ideálním případě můžete část zeminy z květináče odebrat, nasypat na povrch mletý česnek a chybějící zeminu nahradit novým substrátem. Takto zvýšíte šance, že se vám podaří zbavit veškerého hmyzu.

Vyrobit si také můžete zálivku, kterou do květináče jednoduše nalijete. Čajovou lžičku mletého česneku rozpusťte v jednom litru teplé vody zahřáté na 60 °C. Následně nechte vodu vychladnout a poté přefiltrujte. Před aplikací tohoto roztoku navlhčete napřed zeminu čistou vodou, teprve poté zalijte připravenou směsí. Tento nálev můžete použít téměř na všechny druhy okrasných i pokojových rostlin.

Nenáročné pokojové rostliny a jak o ně správně pečovat

Čím hnojíte pokojové rostliny na jaře vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
111 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články