Množení orchidejí krok za krokem: Jen takto se dočkáte nových, bujně kvetoucích rostlin – 365 dní bez přestání

                   

Ať už se jedná o Phalaenopsis, Dendrobium nebo Cymbidium, orchideje jsou beze sporu královnami pokojových rostlin. Těší nás hlavně svými velkými a různobarevnými květy, ale také lesklými a svěže zelenými listy. Jako jejich nevýhodu můžeme považovat pouze poměrně vysokou pořizovací cenu. Ovšem i s tímto lze něco dělat. Svou sbírku orchidejí si totiž můžete snadno rozšířit skrze jejich namnožení.

Jak rozmnožit orchidej

Reprodukce těchto rostlin semeny v domácích podmínkách není možné provést. Osivo je totiž drobné a pro vyklíčení potřebuje navázat speciální symbiózu s vybraným druhem houbového organismu. Generativní množení je tedy uskutečnitelné pouze v laboratořích. U sebe doma ovšem můžete vyzkoušet jednu vegetativní metodu.

Množení orchidejí keiki

Slyšeli jste už o množení skrze keiki? Jedná se o dceřiné rostlinky (malinké klony), které vyrůstají ze stonků orchideje. Vidět je můžete na druzích Phalaenopsis a Dendrobium. Před jejich odebráním se ovšem ujistěte, že mají alespoň 2–3 listy a dostatečně rozvinutý kořenový systém. Stačí, když je opatrně odkroutíte, případně odříznete dobře vydezinfikovaným nožem.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Oddělené klony vsaďte do speciálního substrátu pro orchideje. Pro ten je charakteristická výborná propustnost a vzdušnost, jelikož obsahuje hlavně rašelinu nebo kokosová vlákna. Stanoviště pro rostlinky zvolte dobře osvětlené, ale bez přímých slunečních paprsků. Ty mají za následek popálení listů. Vyberte tedy okenní parapet orientovaný na východ či západ (v zimě pak na jih). Okno pravidelně otevírejte. Čerstvý vzduch orchidejím prospívá. Dejte ale pozor na velký průvan, který má opačný účinek.

Jak často zalévat malé orchideje

Mladým orchidejím je dále třeba dopřávat pravidelný přísun vody a dostatečnou vzdušnou vlhkost. Toho docílíte, pokud:

  • alespoň jednou týdně porosíte vzdušné kořeny,
  • to nebudete přehánět s vytápěním (obzvláště v zimě),
  • provedete jednou za 1–2 týdny zálivku do podmisky,
  • vedle květináče umístíte misku s vodou.

Rostlinky nezapomínejte pravidelně kontrolovat, abyste se ujistili o jejich zdravotním stavu. Zdravou orchidej poznáte podle lesklých, sytě zelených a hlavně pevných listů bez jakýchkoli skvrn. Dalšími ukazateli zdraví jsou světle zelenkavé vzdušné kořeny a vzpřímený stonek.

Jaké zkušenosti máte s množením orchidejí vy?

Chcete, aby vaše orchideje bujně kvetly po celý rok? Přilepšete jim tímto domácím hnojivem
Diskuze Vstoupit do diskuze
135 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články