Pokojové rostliny, které ze vzduchu odstraní plísně, škodlivé látky i přebytečnou vlhkost

                   

Většinou si pokojové rostliny kupujeme proto, abychom si domů donesli trochu té krásy a ozvláštnili prostor. Máme radost z toho, jak rostou (a některých případech i kvetou) a rádi se díváme do jejich uklidňující zeleně. Ovšem účinků na naše zdraví mohou mít ještě mnohem víc. Stačí vybrat ty, které ze vzduchu odstraňují škodlivé látky jako například benzen, xylen, formaldehyd, toluen, čpavek nebo trichlorethylen.

Levandule odstraňuje ze vzduchu plísně

Levandule lékařská (Lavandula angustifolia) je velmi krásná a léčivá rostlina. Má však i několik dalších pozitivních vlastností. Především odplavuje stres, uklidňuje a pomáhá nám také poprat se s nespavostí, pokud ji pěstujeme v ložnici. Skvěle také čistí vzduchu a uvolňuje do něj éterické silice s léčebným účinkem. Jedinou nevýhodou pokojové levandule je to, že není právě vhodná pro začínající pěstitele.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Vyžaduje totiž opravdu náročnou péči a neodpouští přešlapy. Potřebuje především hodně rozptýleného světla (v zimních měsících pak snese i přímé slunce) a neobejde se bez dostatku čerstvého vzduchu – místnosti, kde se vzduch po celý den skoro nepohne, jí nevyhovují. A také se musí pořádně zalévat. Během léta to provádějte měkkou vodou dvakrát nebo třikrát týdně, během období odpočinku pak stačí jednou za sedm až deset dní.

Lopatkovec je lepší než čistička vzduchu

Mezi stálice zdravé domácnosti by měl patři také lopatkovec (Spathiphyllum). Jeho velké listy dokážou ze vzduchu vyfiltrovat opravdu velké množství škodlivin. Navíc je to poměrně nenáročná rostlina, které se bude dařit skoro kdekoliv. Je proto perfektní pro amatérské pěstitele, kteří to s péči o své svěřence příliš nepřehánějí. Bohatě ji totiž stačí zalévat jednou týdně a čas od času dobře pohnojit.

iZdroj fotografie: Pixabay
Zdroj fotografie: Pixabay

A nebojte se – pokud nemá dostatek vody, tak svěsí listy a tím vám dá jasný signál. Skvěle se hodí pro pěstován tam, kde spíte. Díky této rostlině je vzduch v ložnici nebo třeba v dětském pokoji čistší a zvlhčený. Také jej zbavuje oxidu uhličitého (a to i v noci) nebo alergenů. Cílí především na plísně nebo produkty roztočů, které mohou ztěžovat dýchání ve spánku. Lopatkovec se tedy rozhodně vyplatí mít doma.

Tchýnin jazyk je také skvělý čistič

Pokud si chcete pořídit nenáročnou čističku vzduchu do stinných míst, pak vsaďte na tchýnin jazyk alias Sansevieria trifasciata nebo podobné druhy. Stejně jako lopatkovec je i ona výjimkou v říši rostlin. Většina pokojovek přeměňuje oxid uhličitý na kyslík pouze ve dne, zatímco v noci nám tento cenný plyn spíše ubírají, ale Sansevieria dokáže čistit vzduch i během hodin bez slunečního světla.

iZdroj fotografie: Pixabay

A jako bonus také čistí vzduch. Právě tyto vlastnosti z ní dělají opravdu vynikajícího společníka do ložnice, dětského pokoje nebo třeba do pracovny, kde trávíte dlouhé večery. Dostatečně vysoká hladina kyslíku je totiž opravdu důležitá nejenom pro dlouhý a zdravý spánek, ale také pro soustředění a kreativitu. Péče o tchýnin jazyk je navíc opravdu snadná: potřebuje rozptýlené světlo, mírnou zálivku a občasné přihnojení.

Vavřín poslouží i v kuchyni

Vavřín vznešený (Laurus nobilis L.) známe především jako chutné kuchyňské koření alias bobkový list. V lidové medicíně má mnoho využití. Především posiluje a regeneruje nervový systém a při inhalaci vonných par mírní bolesti hlavy. Do vzduchu také uvolňuje vonné silice, což přispívá k lepšímu a plnohodnotnějšímu spánku a také k rychlejšímu usínání. Péče o něj není složitá, ale nehodí se příliš pro zapomnětlivé zahradníky.

iZdroj fotografie: Pixabay

Pamatujte si, že vavřín potřebuje hodně vláhy, jinak mu zasychají listy a ztrácí své unikátní vlastnosti. A právě proto by se měl zejména v létě vydatně a především pravidelně zalévat. Zároveň však nesnáší přemokření, takže by určitě neměl stát neustále v podmisce plné vody. Lépe uděláte, když ho postavíte na misku s kamínky, kam bude moci přebytečná voda odtéct. V takovém případě poroste rychle a bez potíží.

Jasmín krásně voní a likviduje nečistoty

V nábytku se často ukrývají nejrůznější těkavé látky, které se později uvolňují do vzduchu a mohou škodit zdraví. A právě jasmín pravý (Jasminum officinale) si s nimi dokáže opravdu skvěle poradit. Navíc vůně jeho květů velmi pozitivně ovlivňuje spánková centra v mozku, čímž přispívá k celkovému uklidnění a také výrazně usnadňuje usínání. Skvěle čistí vzduch a dodává mu příjemnou svěžest – a to i ve chvíli, kdy nekvete.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Zdroj fotografie: Depositphotos

Uvolňuje totiž do vzduchu silice a také látku zvanou crocetin. To je právě ta, která zlepšuje kvalitu spánku a při delší inhalaci snižuje fyzickou únavu (nebo spíš pocit vyčerpání). I proto by měl jednoznačně patřit k pokojovkám v našich bytech. Péče o jasmín není obtížná – potřebuje jen chladnější zimní místo k přezimování a střídmou zálivku. Nemá rád přeschnutí, ale ani přemokření.

A které rostliny pěstujete doma kvůli zdravotním účinkům vy?

Naučte se, jak vybrat správné pokojové rostliny do ložnice díky tomuto videu
Diskuze Vstoupit do diskuze
65 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články