Kdo nemá doma monsteru, jako by nebyl: Královna všech pokojových rostlin nesmí chybět v žádné domácnosti. Jak se o ni správně starat?

Monstera je již několik let jednou z nejčastěji pořizovaných pokojových rostlin. Aby vypadala atraktivně, je třeba o ni pečovat.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Monstera (Monstera) je rod rostlin z čeledi áronovitých (Araceae) původem z tropické Ameriky. Do domácnosti umí přinést skutečný nádech pralesa a při správné péči každý rok přirůstá o desítky centimetrů. Naučte se, co ke své spokojenosti potřebuje.

Největším nepřítelem bývá substrát

Pokud si donesete monsteru domů často je zasazena v lehkém kokosovém substrátu. Ten se sice skvěle hodí pro pěstování ve skleníku, ale doma se již tolik neuplatní – rychle totiž vysychá. Proto monsteru ihned přesaďte do rašelinového substrátu, jehož hlavní výhodou je dobrá propustnost.

Pokud to však nejde jinak, můžete monsteru zasadit i do nejobyčejnější univerzální zeminy určené pro pěstování pokojových rostlin. Doporučujeme do něj však přidat 1/3 perlitu, díky němuž bude půda kyprá a lehčí a kořeny monstery porostou mnohem rychleji.

Zalévání monstery – jak často?

Každá rostlina vyžaduje pravidelnou zálivku. Ovšem myslete na to, že monstera patří k těm druhům rostlin, které v žádném případě nemají rády příliš vlhkou půdu (naopak však mají má rády vlhký vzduch – proto ji během topné sezóny umístěte poblíž zvlhčovače. A jak je to s frekvencí zálivky? Na jaře a v létě by se měla hojně zalévat pouze jednou týdně.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Po 30 až 60 minutách se zbavte přebytečné vody (vylijte ji z podmisky). Na podzim a v zimě pak monsteru zalévejte méně často – nejlépe pouze tehdy, když je vrchní vrstva zeminy již suchá.

Další poznatky k péči

Pěstování monstery vyžaduje také použití vhodné podpory. Nejlepší jsou konstrukce vyrobené z bambusu nebo dřevěných kůlů, obalené mechem nebo kokosovou rohoží. Seženete je v obchodech pro kutily nebo zahradnictví. Monsteru k nim přivažte provázkem nebo květinovým drátem. Při přesazování rostliny umísťujte oporu do země současně s kořeny. Díky tomu budete mít jistotu, že své rostlině neublížíte.

Přesazování a jak na něj

Monsteru do výšky 1 metru je vhodné přesazovat jednou ročně po dobu asi prvních tří let. Později je možné frekvenci snížit. Nejvhodnější dobou pro tento úkon je březen nebo duben. U starší rostliny stačí odstranit dva až tři centimetry vrchní vrstvy půdy a nahradit ji novou. Po takovém ošetření by první zalévání monstery mělo proběhnout až po 48 hodinách.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Nezapomeňte svou květinu také pravidelně hnojit. Od začátku března do konce října aplikujte výživu jednou za 2 týdny. Jedním z nejlepších prostředků na výživu je tekutý vermikompost nebo hnojivo pro zelené rostliny. V podzimním a zimním období tuto pokojovku nehnojte.

Kde pěstovat monsteru

Nejlépe se jí bude dařit na světlých místech nebo v polostínu. Příliš intenzivní sluneční záření jí však může způsobit nevzhledné popáleniny na listech. Při umístění do přílišného stínu však tato rostlina přijde o své charakteristické výřezy na listech. Umístění je tedy vhodné dobře vybalancovat.

Přesazení rostliny Monstera deliciosa do většího květináče

Jaké jsou vaše osvědčené tipy pro pěstování monstery?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
137 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články