Majestátní bílá monstera: Když je jí dopřána vlhkost, potěší sněhově bílými listy

Nádherná Monstera ‚Variegata‘ se začíná v domácnostech objevovat stále častěji. Její pěstování není těžké a zvládne ho každý.

Monstera s bílými listy i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Rychle rostoucí a nenáročná monstera skvostná (Monstera deliciosa) patří mezi nejoblíbenější pokojové rostliny vůbec. Stále častěji se však v domácnostech objevuje i její varianta s bílé panašovanými listy. Prodává se pod označením monstera ‚Variegata‘ a její cena může v případě některých kultivarů šplhat i k tisícům korun. Jak ji pěstovat a co byste o této nevšední pokojové rostlině měli vědět?

Jak vypadá Monstera ‚Variegata‘

Od ostatních monster ji poznáte docela snadno. Její listy totiž nejsou zcela vybarvené, protože tato rostlina ve svých pletivech částečně postrádá chlorofyl. Její listy jsou proto plné bílých skvrn a pruhů. A pokud máte výjimečné štěstí, můžete narazit i na kusy, u nichž jsou bílé celé listy (a někdy dokonce i části výhonů) úplně bílé.

To, co by jí v přírodě oproti jiným konkurentům znevýhodnilo ji naopak v očích pěstitelů dělá velmi atraktivní. Při pěstování této rostliny je však třeba myslet na některá specifika. Jinak se jí u vás na parapetu dařit nebude.

Monstera s bílými listy iZdroj fotografie: Depositphotos

Jak pěstovat bílou monsteru

Monstera pochází z deštných pralesů Střední a Jižní Ameriky. Pyšní se skutečně velkými, majestátními listy, jejichž průměr dosahuje při optimálních podmínkách až 60 cm. Její listy jsou protkávané mnoha otvory, což je adaptace na přirozené prostředí tropických lesů. Pokud by totiž zůstaly vcelku, mohly by je silné větry nebo kapající voda poškodit. Bílá monstera je oproti té klasické náročná pouze v jedné věci – potřebuje totiž více světla (právě proto, že obsahuje menší množství chlorofylu).

Jinak nevyžaduje žádnou složitou péči ani speciální podmínky. Rozhodně není potřeba ji zalévat příliš často – dočasné přísušky snáší poměrně dobře. Ovšem miluje vlhké a teplé klima, takže byste ji rozhodně měli pěstovat v teplejších místnostech (noční pokles teplot jí však nijak nevadí). Má také ráda vzdušnou vlhkost, postarejte se proto o to, aby místnost, v níž je umístěna, nebyla nikdy příliš suchá. Je vhodné postavit květináč na misku s vlhkými oblázky nebo ji několikrát do týdne rosit.

Monstera s bílými listy iZdroj fotografie: Depositphotos

Co ještě vědět o monsteře

Monstera má ráda vzdušnou zeminu nejlépe obohacenou o rašelinu. Jednou za čas (v období od jara do podzimu) k ní také doporučujeme aplikovat dobrou výživu. Podpoří ji to v růstu. Při přesazování je také nutné zajistit vhodnou vrstvu drenáže ve spodní části květináče, a pokud možno také promíchat použitou zeminu s perlitem, kokosem nebo pískem. To proto, aby substrát nebyl příliš a zároveň si zachoval svou propustnost.

Nedodržení tohoto doporučení může u monstery způsobit hnilobu kořenů a rozvoj houbových chorob. Mladé monstery je vhodné přesazovat každé jaro, ty starší pak každé dva nebo tři roky. V případě potřeby je můžete také seříznout. Řízky koření ve vodě velmi ochotně, i když u panašovaných kultivarů je vhodné použít i nějaký ten zakořeňovač. Pro jistotu.

Jaké neobvyklé pokojové rostliny pěstujete vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
137 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články