Jak se zbavit otravných mšic na pokojových rostlinách: Už naše babičky znaly účinný zlatý postřik, který je od nich vyžene rychlostí světla

Jak se zbavit mšic z hrnkových květin. Stačí si vybrat z několika jednoduchých způsobů a už se nikdy nevrátí.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Když se na pokojových rostlinách objeví mšice, není hned třeba panikařit. Naopak. Pokud zasáhnete včas, bez potíží je zachráníte a to tak efektivně, že se tito obávaní škůdci hned tak nevrátí. Stačí si jen osvojit šikovné triky.

Odvar z cibulových slupek

K vytvoření této ochrany proti nechtěnému hmyzu je zapotřebí 100 gramů cibulových slupek. Ty zalijte 5 litry vody a vařte 30 minut. Poté nechte odstát a zcela vychladnout. Vychlazený roztok se přecedí a aplikuje jako postřik na list.

Odvar však nemusíte nutně využít hned, lze ho také skladovat v dobře uzavřené sklenici nebo lahvičce. V takovém případě vám vydrží 3 až 4 měsíce, musí být ovšem uchováván na tmavém místě. Odvar z cibulových slupek navíc není účinný jen proti mšicím, ale uplatní se i v boji proti houbovým chorobám. Proto se vyplatí ho mít vždy po ruce.

Extrakt ze slupek cibule

U tohoto receptu je postup trochu jiný. 100 gramů suchých slupek z cibule zalijte 5 litry vody a nechte 72 až 96 hodin odstát. Jakmile tato doba uplyne, roztok přeceďte a aplikujte přímo na rostliny v neředěné formě. Extrakt je třeba aplikovat několikrát za sebou během jednoho dne, protože jeho životnost vyprší už po 24 hodinách.

iZdroj fotografie: Unsplash

Další tipy proti mšicím

V boji proti těmto škůdcům je vhodné použít i česnekové přípravky, které se připravují podobným způsobem. Doporučujeme je používat střídavě s přípravky z cibule pro zvýšení účinnosti. Pokud chcete z česnekových přípravků získat více, měli byste stroužky česneku před použitím oloupat a nakrájet.

Další bylinky proti mšicím

Při boji proti mšicím se však nemusíte omezovat jen na odvary z česneku a cibule. Pomoci vám mohou i jiné bylinky. Jde například o:

  • kopřiva žahavka (Urtica urens)
  • jírovec maďal alias koňský kaštan (Aesculus hippocastanum)
  • břečťan popínavý (Hedera helix)
  • heřmánek pravý (Matricaria chamomilla, synonymum Matricaria recutita)
  • vratič obecný (Tanacetum vulgare)
  • reveň kadeřavá alias rebarbora (Rheum rhabarbarum)
  • kapradina hasivka orličí (Pteridium aquilinum)
  • kopřiva dvoudomá (Urtica dioica)

Dobrým tipem je i mléko naředěné vodou, které umí také zmírnit rozvoj houbové infekce.

Vyzkoušejte si domácího malého zázraku alias jíchy z kopřiv, která funguje i na mšice

Jaké netradiční pomocníky používáte při boji proti mšicím na pokojových rostlinách vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
80 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články