Nejlepší místa pro orchidej v bytě – i malá změna může přispět k tomu, že se orchidej brzy obalí květy

Pokud i vám učarovaly orchideje Phalaenopsis alias můrovce, měli byste jim dopřát to správné místo k pěstování. Volte však pečlivě.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Pro orchideje je třeba vždy vybrat to správné místo, pokud chcete být při jejich pěstování úspěšní. Přihlížet musíte především k osvětlení, teplotě a vlhkosti vzduchu. Nejdůležitějším požadavkem je světlo, jež zajišťuje dobrý vývoj rostlin a jejich kvetení. Pokud orchideje světlo nemají, pak jejich květy opadají, což se děje často hlavně během zimy. V této době proto těmto půvabným pokojovým rostlinám svědčí okna orientovaná na jih.

Od dubna je však třeba jejich umístění změnit, protože většina orchidejí potřebuje rozptýlené světlo. Přímé sluneční světlo jim tak může rychle spálit listy. Nejbezpečnějším místem pro pěstování orchidejí se proto v této době stávají okna s východní nebo západní orientací, případně velmi světlá severní okna. Sem však orchideje umísťujte jen v době nejkrajnější nouze a pamatujte si, že rostliny pěstované na příliš tmavém místě přestanou kvést.

Pozor na okenní skla

Ani v létě, ani v zimě by se listy ani květní stvoly orchidejí neměly dotýkat skla. V létě se totiž mohou o okenní tabulky jejich listy spálit. To poznáte tak, že se nejprve zbarví do žlutočervena, poté se na nich objeví bílé skvrny a následně zčernají. V zimě naopak může listům ublížit chlad, jenž ze skla prostupuje. V takovém případě se na listech mohou objevit stříbřitě zbarvené skvrny, které vypadají, jako kdyby vaši orchidej napadl nějaký škůdce.

Nejlepší místa pro orchidej v bytě iZdroj fotografie: Pixabay

Jak je to se změnou stanoviště

Někteří odborníci tvrdí, že orchideje by se neměly pokud možno neměly z místa na místo stěhovat vůbec. Naštěstí to není tak úplně pravda. Bezúčelné přemísťování skutečně doporučeno není, ovšem pokud se jim snažíte dopřát optimální osvětlení během průběhu celého roku, jednoduše je přesuňte tam, kde jim bude lépe. A pokud vaše rostliny nekvetou, může být cestou k úspěchu rovněž jejich přesun a změna celkových podmínek.

Při pěstování orchidejí je ovšem velmi důležité větrání. Čerstvý vzduch totiž pomáhá vyrovnávat vlhkost v místnosti a umožňuje rostlinám stát se odolnějšími vůči mnoha patogenům (zejména chorobám a škůdcům). Pravidelné větrání také umožňuje rostlinám po zálivce nebo rosení dostatečně rychle opět vyschnout, což je skvělá prevence proti houbovým chorobám. Myslete však na to, že studený průvan během zimy může mít na rostliny katastrofální dopad. Proto je vždy něčím zaštiťte, třeba kusem kartonu.

Co dělat, když orchidejím hnědnou listy

Pokud rostlinám nezajistíte správnou vlhkost vzduchu, začnou konečky listů hnědnout a orchideje mohou být napadeny škůdci. Abychom orchidejím vytvořili vhodné mikroklima, je nutné dodržovat několik základních pravidel péče.

Nejlepší místa pro orchidej v bytě iZdroj fotografie: Depositphotos

Především je vhodné je pěstovat ve skupinách i s jinými pokojovými rostlinami. Vyplatí se také občas porosit listy nebo květináč postavit na misku s plochými kamínky, z nichž se může voda odpařovat. Dejte však pozor, aby si rostlina trvale nenamáčela kořeny, rychle by totiž podlehly hnilobě.

Jaké jsou vaše triky při péči o orchideje?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
51 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články