5 nesmrtelných pokojovek pro zapomnětlivce. Hodí se do každé domácnosti a daří se jim kdekoliv

                   

Pokojové rostliny jsou dokonalým a naprosto přirozeným doplňkem, který se hodí do každé domácnosti. Kromě toho, že ji totiž krásně oživí a přidají jí na barevnosti, fungují též jako čistič vzduchu a také snižují stresovou hladinu. Ne každý je však stavěný na to, pokojové rostliny vlastnit a dávat jim veškerou péči, kterou ke své prosperitě nutně potřebují. Nezoufejte však, mezi pokojovkami existují druhy, které přežijí i značnou nepravidelnost. Které to jsou?

Pokojové rostliny a jejich nároky

Stejně jako řada dalších živých organismů, mají i rostliny určité nároky, které ke svému spokojenému růstu a prosperitě prostě potřebují. I když však existuje téměř nekonečné množství nejrůznějších druhů rostlin, kdy každá má své vlastní a osobité podmínky, některé mají všechny společné a není možno jim je odepřít.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Tou první je jednoznačně světlo, což by si měl uvědomit také každý budoucí majitel. Sluneční pohlazení totiž potřebuje každá z rostlin a není tedy možné, zavřít je například do koupelny, kde není žádné okno. Nebo je, ale pouze v případě, že jim jej dokážete plnohodnotně nahradit různými speciálními spektrálními zářivkami. I tak to ale není ono. Další podmínkou je poté také zálivka.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Zdroj fotografie: Depositphotos

Některé rostliny ji potřebují více, některé měně, je proto potřeba přizpůsobit se danému druhu a také vysledovat, co vaše konkrétní rostlina vyžaduje. Ty to však zpravidla umí dát hezky najevo například mírným povadnutím listů či zesvětlením barvy. No a na závěr, každá rostlina potřebuje své místo, které jí bude vyhovovat. S ideálním slunečním zářením, teplem a pohybem vzduchu.

Na co myslet před koupí

Jak již bylo zmíněno, rostlin existují mnoho. Výběr je tedy velmi pestrý, kromě vkusu však třeba ho přizpůsobit také tomu, jaké podmínky dokážete rostlince nabídnout. Kupříkladu pokud máte v bytě č domě spíše chlad, není dobrý nápad obstarávat silně teplomilnou rostlinu a podobně. Vždy je tedy nejlepší přečíst si o dané rostlině a jejích nárocích co nejvíce a zhodnotit, zda je dokážete splnit.

iZdroj fotografie: Unsplash

Svou roli v celém výběru by měl hrát také ale váš čas a skutečná starostlivost, kterou rostlině dáte. Pokud totiž máte například časově náročnou práci, nebo často opouštíte svůj dům i na několik dnů, věnujete čas svým povinnostem nebo volnočasovým zájmem, nebo jednoduše víte, že máte problém vzpomenout si na zálivku či hnojení, je lepší sáhnout po těch rostlinách, které takovou péči přežijí. Nevěšte však hlavu, existuje několik skutečně skvostných terminátorů, které vydrží i skutečně bojové podmínky.  

Potos neboli šplhavnice

Jednou ze skutečně krásných a zajímavých rostlin, které nejsou náročné na pěstování, je například takový potos, jinak nazýván také šplhavnice, či podle oficiálního pojmenování Epipremnum. Nazvěte si ji však jak chcete, ale vězte, že tato liánovitá rostlina vám doma udělá skutečnou parádu. Opravdu rychle roste a nepotrpí si na nic konkrétního.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Nevadí jí tedy mírný chlad, ani teplejší místnost, rosení nevyžaduje, ale potěší ji, a občasné zapomenutí na zálivku nebere vůbec tragicky. Dokonale působí svěšená, ale také u opory, po které se může hezky pnout a vytvářet nové a nové listy. No a než se rozkoukáte, může vám z ní vyrůst i několikametrový obřík. Impozantní obřík.

Kořenokvětka, domácí štěstí

Další v řadě odolných krasavic je také kořenokvětka, kterou možná znáte spíše pod názvem ševcovská palma nebo domácí štěstí. Její nenáročnost je obdivuhodná, stejně tako i její exotický vzhled, který pořádně osvěží každou domácnost.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Má ráda spíše světlejší stanoviště, avšak bez přímých slunečních paprsků, které by pro ni mohly být agresivní a nehezky spálit listy. Zálivku má ráda pravidelnou, spíše s vlhčí půdou, pokud na ni však občas zapomenete, rychle se vzpamatuje a nebude dělat žádné drahoty. Při dobrých podmínkách se však taky můžete těšit na pořádného velikána, její dlouhé lesklé listy mohou dorůstat i do výšky 1 metru.

Oblíbený tchýnin jazyk

Ačkoliv většina tchýní se takovému označení netěší, tchýnin jazyk je mezi lidmi poměrně oblíbenou rostlinou. Její vzhled totiž působí neuvěřitelně elegantním, ale zároveň svěžím dojmem a péče o ni je jedna radost. Natolik, že se těší i pánské přízni, a to tolik mužů tedy asi o tchýni říct nemůže. Je skladná a pohled na ni zkrátka potěší.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Nevadí jí totiž ani skutečně světelně chabější místa, a bez zálivky zvládne fungovat i nějakou tu dobu. Takže pokud odjíždíte na dovolenou či na líbánky, děti dějte tchýni a tchýnin jazyk se o sebe dokáže postarat i hezky sám. Nevadí mu dokonce ani menší průvan či prašnější místo, dokonale se tak hodí i do kuchyně či na chodbu s menším množstvím světla.

Nádherný a majestátný zamiokulkas

Pouze tak se dá totiž tato rostlina bez okolků popsat. Její krásné, tmavě zelené výhony, s množstvím menších lístků, vás totiž již na první pohled uchvátí a dodají pocit, jako byste se nacházeli někde v exotické zemi. Nároky má však zcela nízké a není to ani žádná slabá slečinka či fiflenka. Skvěle totiž zvládá světlo i stinnější místo.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Dokonce si poradí také s nepravidelnou zálivkou či nepřesazováním, jelikož v květináči se tato rostlina poměrně ráda tlačí hezky natěsno. Jediné, co by mu mohlo vadit, je chlad. V tom své exotické kořeny přece jen nezapře. Takže pokud máte v zimě rádi chládeček, raději jej přesuňte blíže k topení nebo třeba do kuchyně, kde se teploty zvyšují třeba při vaření.

Krásná klasika v podobě lopatkovce

Tato rostlina je nejenže vskutku okouzlující a krásná, se svými velkými zelenými listy a jasně bílými květy, ale také velmi odolná, a dokonce i poměrně užitečná. Velmi rychle se umí přizpůsobit všem podmínkám a díky své vlhkomilnosti je ideální volbou pro vaši koupelnu. Tam vám bude dělat radost svým krásným vzhledem a také napomůže k čištění vzduchu, který umí dokonce zbavovat i škodlivých látek jako jsou benzen, formaldehyd, aceton a další.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Je to tedy taková dva v jednom rostlina, která nejenže udělá radost na pohled, ale také z praktického hlediska. Korunu tomu poté nasazuje právě její nenáročnost a rychlá přizpůsobivost, takže bude dělat parádu všude, kam ji umístíte. Čistění vzduchu se také hodí, takže pokud ještě váháte, zkuste sami a uvidíte, jak si ji zamilujete.

Které rostliny jsou vaše oblíbené? Dejte nám vědět do komentáře

Jestliže chcete pokojovou rostlinu, která na vás opravdu odkáže udělat doje, vsaďte na potos alias šplhavnici
Diskuze Vstoupit do diskuze
114 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články