I orchidej bez kořenů se dá zachránit: Praktický trik s plastovým kelímkem uzdraví i tu, která je na pokraji smrti

Orchidejím se v lidské péči ne vždy daří tak, jak by bylo třeba. Pokud ovšem vypadají na umření, může jim pomoci plastový kelímek.

i Zdroj fotografie: Freepik / Depositphotos
                   

Orchideje patří v domácnostech mezi velmi často pěstované pokojové rostliny. Nejčastěji bývají k vidění orchideje rodu Phalaenopsis alias můrovce. Ovšem v poslední době jim zdatně sekunduje i katleja Dowova (Cattleya dowiana), člunatec (Cymbidium) nebo třeba stromobytec (Dendrobium). Nejsnáze se ovšem pěstuje právě můrovec. Pokud ho však z nějakého důvodu zanedbáte, naučte se trik, kterým ho snadno zachráníte.

Jak zachránit orchidej bez kořenů

Orchideje jsou poměrně citlivé na správné provedení zálivky. Snadno je lze přemokřit, a v takovém případě chřadnou a uhnívají. Celý proces začíná u kořenů, takže pokud na nich zpozorujete hnilobu, musíte co nejrychleji zasáhnout. Nezřídka je zapotřebí i jejich kompletní odstranění, aby se tento problém nerozšířil až do listů. Taková orchidej však rozhodně není určena k vyhození. Místo toho rány ošetřete dřevěným uhlím nebo dřevěným popelem (obojí slouží jako dezinfekce) a vezměte si k ruce plastový kelímek.

Tedy lépe řečeno dva plastové kelímky. Měly by být zcela průhledné, aby se k orchideji dostávalo co nejvíce světla. Poté vezměte jeden stroužek česneku. Ten slouží rostlinám jako skvělá výživa a antivirový a antifungicidní prostředek v jednom. Obsahuje totiž mnohé prospěšné látky, jako jsou například vitamíny A a C a vitamíny skupiny B, polysacharidy, selen, vápník a jód, flavonoidy, lutamylpeptidy a samozřejmě také steroidní a triterpenové saponiny a lektiny.

Hnojení orchideje česnekem

To všem pomůže dostat vaši rostlinu zpátky do kondice. Jeden stroužek česneku proto prolisujte v 0,5 litru vody. Dobře promíchejte a vzápětí roztok přeceďte, aby nebyl moc silný. Kořeny orchideje (nebo pahýl po nich) do něj na půl hodiny namočte a zároveň potřete i její listy (například vatovým tamponkem). Dejte však pozor, aby se voda nedostala do jejího srdíčka. Nyní přišel čas k použití dvou kelímků.

Jak zachránit orchidej bez kořenů iZdroj fotografie: Pixabay

Do jednoho nalijte asi jeden centimetr vody a položte do něj orchidej listy dolů. Kořeny musí opravdu trčet nahoru. Následně do druhého kelímku udělejte několik menších otvorů a orchidej přikryjte, vytvoříte tak miniaturní skleník. Ten postavte na světlé a teplé místo a podle potřeby doplňujte vodu. Zhruba po měsíci by se měly objevit nové kořeny. Jakmile se to stane, hlídejte jejich velikost. Ve chvíli, kdy dosáhnou dvou centimetrů na délku, je možné orchidej zasadit zpátky do květináče.

Kam zasadit orchidej

Vybírejte však výhradně ten s průhlednými plastovými stěnami, který nebude orchideji blokovat přístup světla ke kořenům. Naplňte ho čistou čerstvou kůrou (rozhodně nepoužívejte žádný substrát) a rostlinu do něj zasaďte. Opatrně zalévejte a uvidíte, že se velmi brzy plně vzpamatuje.

Naučte se také, jak zmladit přestárlou orchidej

Jaké triky používáte při péči o orchideje vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
63 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články