Orchidej delší dobu nekvete? Hnojivo, které byste nečekali ji úspěšně probudí, výsledek je patrný za týden

                   

Někdo tvrdí, že pěstování orchidejí zvládnou i začátečníci. Jiní se zase trápí tím, že se jim to přes všechnu snahu nedaří. Zatímco některá okna se pyšní krásou květů těchto exotických královen, jinde můžete zahlédnout jen smutnou skomírající rostlinu bez květů. Zkrátka orchidej není náročná na pěstování, ale pro požadovaný výsledek je třeba ji znát, vědět, co má ráda, a co jí naopak ublíží.

Věděli jste, že…

Orchideje mají velmi rády světlo. Nejlépe se jim v letních měsících daří u oken orientovaných na západ či východ. V zimních měsících, kdy jsou krátké dny, je vhodnější jim zařídit vyhlídku na jih. Světlo mají rády, ale přímé sluneční paprsky jim přímo škodí, takže ideální okno na pěstování je někde v polostínu. Krátkodobý výkyv teploty sice snesou, ale nejlépe jim je při denních teplotách 22–27 °C a v noci kolem 18 °C.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Měly by být pěstovány v průhledném květináči. Ke kořenům se tak dostane světlo a může probíhat fotosyntéza. Jeho velikost by měla jen lehce převyšovat velikost kořenového balu. Orchideje nesnáší dlouhé stání ve vodě. Následkem toho uhnívají kořeny a rostlinka odchází. Celý květináč i s rostlinou lze namočit na 10 minut do odstáté vody, ale pak ho vyndejte a nechte odtéct přebytečnou vodu. Voda by se nikdy neměla dostat na srdíčko uprostřed listů.

Hnojivo, které byste nečekali

Jód je obecně velmi prospěšný prvek. Věděli jste ale, že ve velmi nízké koncentraci je používán i jako hnojivo pro orchideje? Je vhodný pro orchideje, které kvetou drobnými květy, nebo vůbec nevyhánějí stopky. Jód napomáhá vstřebávání dusíkatých hnojiv rostlinou a pomáhá také vytvářet zdravé, silné a velké stonky s květy. Zdravé orchideje přihnojujte jednou za 3 týdny. Slabé nebo nemocné orchideje jednou za 10 dní.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Příprava jódové vody je velmi jednoduchá. Do litru odstáté vody kápněte dvě kapky 5% jódové tinktury. V případě, že doma máte jen 1,5% roztok, dejte na litr vody 6 kapek. Po zalití rostlinku zalijte ještě malým množstvím jodové vody. Vždy je lepší použít nejprve minimální množství a sledovat reakci rostliny. Nezapomeňte nechat přebytečnou tekutinu odtéct. Orchideje zesílí a odmění vaši péči krásou svých květů.

Diskuze Vstoupit do diskuze
114 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články