I orchidej na pokraji smrti probere k životu obyčejná banánová slupka

I když orchideje patří mezi poměrně náročné pokojové rostliny, mnohdy jim ke spokojenosti stačí málo – i banánová slupka.

Orchidej na pokraji zachrání docela obyčejná banánová slupka i Zdroj fotografie: Judgesfloro / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Dnes se s vámi podělíme o několik kroků, které můžete podniknout, abyste stimulovali svou orchidej k vytvoření nových poupat na stonku poté, co staré květy uschnou. Ovšem stejný způsob regenerace působí i u rostlin, které vypadají, že jsou už na pokraji smrti

Proč právě banánová slupka

Banánová slupka obsahuje různé živiny, byla by proto opravdu škoda, kdyby skončila jen tak v koši. Důležitá je především vláknina (banánová slupka obsahuje rozpustnou vlákninu, která může u lidí pomoci snížit hladinu cholesterolu a regulovat trávení), vitamíny (vitamín C a vitamíny B), minerály (draslík a hořčík) a samozřejmě také antioxidanty (například lutein, který pomáhá chránit oči a snižovat riziko vzniku očních chorob). A jak ji tedy použít? Budete potřebovat:

  • 1-2 zralé banánové slupky
  • Voda

Začněte odříznutím stonku nad odkvetlým květem orchideje (pokud tedy kvetla) a na řez naneste zubní pastu. Poté oloupejte 2 banány a slupky nakrájejte na středně velké kousky. Vezměte kousek banánové slupky a položte jej na pupeny nebo očka na hlavním květním stonku. Nechte je tam 6 hodin. To pomůže vytvořit potřebnou vlhkost k probuzení pupenů a poskytnout jim živiny, které potřebují. Tento proces opakujte jednou týdně. Vezměte banánovou slupku a otřete s ní vnitřní a vnější části listů orchideje.

Co je potřeba udělat s orchidejí Phalaenopsis ihned po nákupu iZdroj fotografie: Freepik

Tím odstraníte veškerý hmyz a bakterie ukrývající se na listech rostliny. Zároveň poskytnete své zelené svěřenkyni další dávku živin. Vezměte zbývající banánové slupky a rozmixujte je s 1 litrem vody v mixéru. Roztok nechte 1 den louhovat na chladném místě. Poté si vezměte vatový tampon a namočte jej do koncentrovaného roztoku. Umístěte ho tam, kde obvykle rostou poupata. Dělejte to jednou týdně. Po těchto procedurách se poupata obvykle začnou vyvíjet během 3-4 týdnů.

Vsaďte i na zálivku

Nyní zalijte své orchideje roztokem z banánové slupky, aby rostliny měly sílu pokračovat v růstu a vývoji svých již vzniklých výhonků. Pokračujte v jejich pravidelném hnojení, a kombinujte při tom různé druhy hnojiv, dokud znovu nevykvetou. Dodržováním těchto kroků můžete oživit i orchidej, která již vypadá, že se naklání přes hranu své životaschopnosti. Místo vody můžete použít i zálivku z česneku.

Banán hnojení iZdroj fotografie: Pixabay

Další využití banánové slupky

A když už máte banány oloupané, využijte je i jinak. Skvěle se uplatní třeba jako přírodní bělidlo na zuby. Jednoduše si třete si vnitřkem banánové slupky zuby po dobu dvou minut denně, abyste je přirozeně vybělili. A pro úlevu od bolesti hlavy si masírujte toutéž částí banánu čelo a spánky, může vám to pomoci.

Leštidlo na kožené boty – použijte vnitřek banánové slupky a pořádně s ní vyleštěte boty. Natřete s její pomocí kůži a poté ji vyleštěte hadříkem. Skvěle se hodí i pro čištění stříbrného nádobí, pro rozjasnění stříbrných šperků se však lépe hodí například alobal.

Jak využíváte banánovou slupku v domácnosti vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
89 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články