Péče o orchidej v zimě: Vlhko, teplo a světlo nejsou jedinými důležitými aspekty k cestě za úspěšným výsledkem

Orchideje dokáží zdobit parapety domů celoročně. V podzimních a zimních měsících je však třeba pozměnit péči, kterou jim jinak věnujete po zbytek roku.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Orchideje jsou pro svou krásu, bohaté květy různých barev a dlouhou dobu kvetení velmi oblíbenými květinami. Vyžadují však stejně jako jiné rostliny neustálou péči. Zejména v zimě má pěstování orchidejí svá specifika, která je potřeba dodržovat, jinak hrozí, že květina uhyne. Pokud se však exotické krásce budete věnovat, jak se náleží, potěší vás květy i v zimních měsících.

Zalévání orchidejí? Méně je někdy více

Všeobecné pravidlo praví, že orchidej je třeba zalévat každých deset dní. Frekvence zalévání však závisí na mnoha faktorech, jakými jsou vlhkost a teplota vzduchu, velikost květináče nebo složení substrátu. V zimě potřebuje většina rostlin vody méně, frekvenci zalévání snižte, abyste předešli hnilobě nebo žloutnutí listů. Důležité je také, aby kořeny nestály ve vodě, jinak uhnijí. Obecně platí, že květina spíše vydrží krátkodobé přesušení substrátu než jeho přemokření.

Jak na správnou závlahu

U pěstování orchidejí je důležité předcházet přemokření rostliny, to však neznamená, že byste ji neměli vůbec zalévat. I v zimě potřebuje orchidej hydrataci, ačkoliv v menší míře. Jak na to? Květináč postavte do nádoby s odstátou vodu a nechte ho tam čtvrt hodiny až dvacet minut. Voda nesmí být příliš teplá, ani ledová, aby to kořenům nezpůsobilo šok. Poté nechte květináč s orchidejí vykapat a vraťte zpátky na jeho místo.

Orchidej má ráda vlhko a teplo

Orchideje milují vlhký vzduch. V chladnějších měsících bývá kvůli topení vzduch suchý, což je potřeba jim vynahradit. Dostatečnou vlhkost jim zajistíte poprašováním odstátou vodou z rozprašovače. Zvlhčujte pouze listy, nikdy neroste květy, mohly by kvůli tomu zčernat. Při zalévání i rosení dbejte na to, aby se voda nedostala do srdíčka rostliny, orchidej by začala hnít a hynout. Pokud k tomu dojde, srdíčko vytřete.

Nemocné kořeny orchideje iZdroj fotografie: Depositphotos

Miluje světlo, teplo a stereotyp

Orchideji si nejlépe daří na rozptýleném světle, tedy na parapetech mířících na východ či západ. V zimě, kdy světla ubývá, ji přesuňte na jižní parapet. Dopřejte jí i čerstvý vzduch, jen ji během větrání sundejte z oken, průvan by jí uškodil. Ideální teplota v místnosti je ve dne mezi 20 a 25 stupni, v noci nesmí klesnout pod 18 stupňů. Obecně platí, že pokud se orchideji daří, nevyplácí se nijak měnit frekvenci zalévání ani ji stěhovat z místa na místo.

Jak se o své orchideje v zimě staráte vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
132 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články