Orchidej pokvete celý rok, zařídí to sklenice kravského mléka

Aby vaše orchidej znovu opravdu krásně vykvetla, dopřejte jí jednu netradiční výživnou zálivku. Nestojí přitom skoro nic.

Orchidej pokvete celý rok, zařídí to sklenice obyčejného mléka i Zdroj fotografie: Freepik
                   

Pokojové orchideje jsou už řadu let symbolem jedinečné krásy a jejich křehké květy vyprávějí příběhy plné tajemství a elegance. Snaha udržet tyto exotické krásky v rozkvětu po celý rok se však často jeví jako honba za mýty skoro nemožná. Ovšem podle webu iReceptář vám může pomoci jedna netradiční surovina – mléko.

Tajný lektvar: Mléko jako hnojivo

Myšlenka použití mléka jako hnojiva se může zdát stejně rozmarná jako pohádka, ale má bohaté vědecké kořeny, jak se nám povedlo zjistit. Mléko je ve své podstatě pokladnicí bílkovin, vitaminů D a A a vápníku – živin, které jsou prospěšné nejen pro člověka, ale jsou přínosem i pro rostliny. Když smícháte polévkovou lžíci mléka s půl litrem vody, vznikne kouzelný lektvar, který je připraven vdechnout život vašim orchidejím.

Rituál revitalizace exotických krásek

Hnojení orchidejí mlékem je rituál, který vyžaduje přesnost. Nejde jen o pouhé zalévání, ale o vytvoření lázní pro vaše orchideje. Květináč opatrně vložte do větší nádoby, pak ho vykoupejte v roztoku mléčné vody a nechte ho asi 15 minut namočený. Toto ponoření umožní orchideji hluboce se napít z vyživující směsi, ale zároveň neohrozí její kořeny.

9 důležitých pravidel péče o orchideje, které se nikdy nesmí porušovat: Díky nim budou krásně kvést po celý rok a škůdci se jim vyhnou obloukem

Pro udržení vitality a frekvence kvetení orchideje je třeba tento rituál opakovat každých čtrnáct dní nebo alespoň jednou za měsíc. Tím však tento tanec nekončí; každých 7 až 14 dní je třeba listy orchideje jemně otřít vatovým tamponem namočeným ve zředěném mléčném roztoku. Tato péče zajistí, že zůstanou čisté a schopné přijímat důležité živiny (za mě je to podobné jako leštění korunovačních klenotů – co jiného koneckonců orchideje jsou?).

Pokud se vašim orchidejím příliš nechcete do květu, zkuste je pohnojit jednou opravdu netradiční surovinou – obyčejným mlékem. iZdroj fotografie: Pixabay
Pokud se vašim orchidejím příliš nechce do květu, zkuste je pohnojit jednou opravdu netradiční surovinou – obyčejným mlékem

Kdy se těšit na odměnu

Jak se týdny mění v měsíce, začínají se projevovat výsledky této pečlivé péče. Kdysi nenápadné orchideje nyní hrdě vystavují světu své květy, což je důkazem účinnosti mléka jako hnojiva. Ale pokud by se jim přece jen nechtělo, doporučuje web HomeInCube jako bonus použít cukr. Jedna lžička do obvyklé dávky zálivky bohatě stačí. „Já mléko a cukr používám pořád, a to nejenom na orchideje. Za mě je to důkaz, že někdy i ty nejnetradičnější cesty vedou k těm nejkrásnějším cílům,“ napsala nám do redakce čtenářka Kristýna K. z Litoměřic.

Hledáte další účinná hnojiva? Chalupáři-Zahrádkáři nedají dopustit také na šikovnou mrkvovou zálivku nebo obyčejnou kávovou sedlinu.

Přesazování orchideje – podrobný postup krok za krokem

Jaké jsou vaše triky pro zaručené kvetení pokojových orchidejí?

Diskuze Vstoupit do diskuze
116 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články