Orchidej pokvete jedna báseň, dopomůže jí k tomu zálivka z mléka

Aby se vašim orchidejím dobře dařilo, nemusíte spoléhat na drahá hnojiva – mnohdy ještě lépe pomohou obyčejné prostředky z domácnosti.

i Zdroj fotografie: Felix González / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Orchideje (v domácnostech se nejčastěji pěstují ty z rodu Phalaenopsis alias můrovce) jsou již po generace symbolem nadčasové elegance a krásy a uchvacují srdce milovníků květin po celém světě. Tyto nádherné pokojovky zdobí okenní parapety nesčetných domácností a oblíbené jsou i jako dárek. Ne vždy se ji však daří tak, jak bychom chtěli. A někdy přitom může pomoci málo – třeba docela obyčejné mléko.

Orchideje: Zkouška trpělivosti a péče

Pokud chcete pěstovat orchideje, musíte přitom dodržovat několik jednoduchých pravidel. Odměnou však není nic jiného než velkolepá přehlídka bujných a nádherných květů, kvůli kterým se veškeré úsilí opravdu vyplatí. Recept na domácí hnojivo šité na míru těmto křehkým květinám je jednoduchý a rychlý, vyžaduje minimum ingrediencí, ale přináší dechberoucí výsledky. K tomu, abyste se vydali na tuto zahradnickou cestu, potřebujete pouze malou mrkev (přibližně 30 g), 100 ml mléka a filtrovanou vodu.

  • Nakrájejte mrkev na malé kousky.
  • Kousky mrkve vložte do mixéru.
  • Do mixéru nalijte 1 litr filtrované vody a mléko.
  • Přísady mixujte, dokud nezískáte hladkou šťávu.
  • Směs přeceďte přes jemné síto.
  • Do tekutiny ponořte vatový tampon a jemně jím otřete horní a spodní část listů orchideje.
  • Ošetření opakujte 1 až 2krát měsíčně.

Aby orchideje kvetly non-stop 365 dní v roce, potřebují „česnekovou masáž“ v této podobě

Pomoci může i správné zalévání

Vsadit však můžete i na tři účinné techniky zalévání, které zkušení pěstitelé pokojových rostlin opravdu přísahají.

  • Základní zalévání: Jemně nalijte mrkvovou vodu do květináče orchideje a nechte ji protékat drenážními otvory. Tato technika zajišťuje, že se živiny dostanou ke kořenům, a pomáhá regulovat hladinu pH půdy, jak upozorňuje web iReceptář.
  • Metoda ponoření: Ponořte celý květináč s orchidejí do nádoby naplněné mrkvovou vodou přibližně na 20 minut. Tento postup zlepšuje její celkový zdravotní stav a urychluje růst tím, že usnadňuje vstřebávání základních živin.
  • Postřikování listů: Listy orchidejí jemně postříkejte mrkvovou vodou. Tato technika pomáhá rostlinu očistit a podporuje přímé vstřebávání výživných látek.
Jak hnojit cukety v srpnu, aby rostly až do pozdního podzimu iZdroj fotografie: Pixabay
Docela obyčejné mléko dokáže orchidejím vrátit jejich zdraví a vitalitu. Stačí ho jen správně použít a uvidíte sami

Pokud si jeden z nich vyberete a budete ho aplikovat pravidelně, uvidíte, že vám orchideje brzy vykvetou do krásy. Trocha péče navíc se v jejich případě opravdu vyplatí. A pokud byste jim chtěli dopřát ještě něco navíc, doporučuje web HomeInCube cukr. Za mě je však hnojení kávou docela dostačující – a vůbec nic to nestojí. A mezi další prověřená hnojiva Chalupářů-Zahrádkářů patří i čistá  mrkvová zálivka nebo obyčejná kávová sedlina.

Přesazování orchideje – podrobný postup krok za krokem

Jaké jsou vaše triky pro zaručené kvetení orchidejí?

Diskuze Vstoupit do diskuze
112 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články