Orchidej vykvete cobydup, pomůže jí k tomu citronová voda

Pokud vaše orchidej nekvete tak, jak byste si představovali, zkuste ji vyživit citronovou šťávou. Působí jako skvělý životabudič.

Orchidej pokvete po celý rok, pomůže jí k tomu citronová voda i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Orchideje jsou známé svými nádhernými a exotickými květy, které si získaly srdce mnoha milovníků pokojových rostlin. Dosáhnout úspěšného a bohatého kvetení však může být někdy problém. Pokud hledáte přírodní způsob, jak podpořit rychlé kvetení orchidejí, možná vás překvapí, že užitečným spojencem v tomto úsilí může být i docela obyčejná citronová voda.

Co potřebují orchideje k úspěšnému kvetení

Orchideje jsou choulostivé rostliny, které vyžadují specifickou péči a podmínky, aby se jim dařilo. Jejich kvetení ovlivňuje řada faktorů, jako je světlo, teplota, vlhkost a správná zálivka – ovšem ne vždy na to stačí. Pokud právě vaše orchidej ani přes tu nejlepší péči nekvete, může jí dodat energii právě citronová voda.

Citronová voda je totiž bohatá na kyselinu citronovou a další prospěšné sloučeniny, které mohou napomoci procesu kvetení orchidejí. Kyselina pomáhá snižovat pH vody a vytváří mírně kyselé prostředí, které napodobuje přirozené podmínky orchidejí v jejich přirozeném prostředí. Tato kyselost napomáhá vstřebávání živin kořeny rostlin a podporuje zdravý růst a kvetení. Chcete-li orchidejím připravit citronovou vodu, postupujte podle následujících jednoduchých kroků:

  • Vymačkejte šťávu z jednoho citronu do nádoby.
  • Přidejte citronovou šťávu do 4 litrů destilované nebo filtrované vody.
  • Směs dobře promíchejte, aby se citronová šťáva rovnoměrně rozmíchala.
  • poté může roztok použít k zalévání orchidejí.

Jak často hnojit orchideje citronem

Pokud chcete tento roztok používat pro kvetení orchidejí, pak ho aplikujte místo obyčejné vody jednou za dva až čtyři týdny během aktivního vegetačního období, což je u orchidejí obvykle jaro a léto. Vyvarujte se však přelévání svých rostlin, protože to může vést k hnilobě kořenů nebo jiným problémům. Před zálivkou proto vždy nechte substrát v květináči mírně vyschnout.

Žíhané květy orchideje iZdroj fotografie: Freepik

Myslete však na to, že jen sama o sobě vám tato šikovná přírodní pomocnice stačit nebude. Proto svým orchidejím zajistěte i další nezbytné podmínky k životu. Jde především o odpovídající množství světla, nejlépe jasného, ale nepřímého, protože to přímé jim může uškodit. Udržujte rovněž ideální teplotu a vlhkost pro konkrétní druh orchideje a dbejte na to, aby v květináčích měli vždy dobře propustnou směs substrátu smíchaného s kůrou a dobrou cirkulaci vzduchu kolem kořenů.

Na co ještě myslet

Nezapomeňte také na to, že každý druh orchideje má své specifické požadavky, takže výsledky se mohou lišit. Některé orchideje mohou na citronovou vodu reagovat pozitivněji než jiné a u některých druhů nemusí dojít k výraznému zlepšení vůbec. Vyloženě uškodit by jim však citronová voda neměla (byť o orchidejí rodu Pleione doporučujeme pouze poloviční ředění – patří totiž mezi opravdu citlivé druhy). Vyzkoušejte to a užívejte si krásu kvetoucích orchidejí, které ozdobí váš domov svými okouzlujícími květy po mnoho měsíců.

Jaké jsou vaše tipy pro úspěšné kvetení orchidejí?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
100 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články