Proč orchideje mají rády citronovou šťávu: Jediná lžíce podpoří růst, květ a chrání před plísní a škůdci

Orchideje vyžadují pravidelnou péči i hnojení. Připravte si snadno domácí hnojivo, díky kterému bude orchidej kvést bujnými květy.

i Zdroj fotografie: Emilian Robert Vicol / Geverda / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Orchideje patří mezi velmi oblíbené rostliny pěstované v domácnostech. Aby také ne, starost o ně nezabere příliš mnoho času, takže jsou vhodné i pro amatérské pěstitele, a jejich exoticky krásné květy působí dobře na každém parapetu. Jako každá jiná rostlina ale i orchidej potřebuje hnojit, aby byla bujná, vitální a zdravá. A ideální hnojivo si dokážete vyrobit doma během chvilky a prakticky zadarmo.

Dobře působí citron, kyselina citronová nebo česnek

Orchideje preferují kyselejší půdu, proto tedy o domácí hnojivo obsahuje kyselé přísady, které vyrovnají pH půdy na tu správnou hodnotu. Do 1 litru vody přidejte polévkovou lžíci citronové šťávy. Pokud doma zrovna nemáte citron, dobrou náhradou je i kyselina citronová, vystačíte si se 2 gramy na 1 litr vody. Dobře promíchejte a nalijte na kořeny, listy by měly zůstat suché. Zalévejte jednou týdně a v době kvetení jednou měsíčně.

Velmi přínosný je také odvar z česneku, který rostlinu dobře vyživí, a jako bonus působí i proti plísním. Připravte si 3–5 stroužků česneku (záleží na jejich velikosti). Ty nakrájejte na co nejmenší kousky, případně můžete použít i lis na česnek, a zalijte horkou vodou. Nechte louhovat po dobu 1 dne a následně přeceďte. Tento odvar je velmi silný, zřeďte jej proto v poměru 1:3 vodou a aplikujte jako zálivku jednou za 3–4 týdny.

Česnek a citron, domácí hnojivo iZdroj fotografie: Pixabay

Ideální podmínky pro orchideje

Orchideje pocházejí z deštných pralesů a vyžadují tedy vysokou vlhkost vzduchu. Pokud máte doma spíše sucho, je nutné rostliny i rosit. Jinak jim vyhovuje běžná pokojová teplota a stejné stanoviště, změny v umístění by se mohly projevit na vitalitě rostliny a jejím celkovém vzezření.

Tyto exotické rostliny milují dostatek světla, nikoliv ale přímé slunce, díky kterému by trpěly především listy, které by se mohly snadno spálit. Volte tedy světlé stanoviště s dostatkem denního světla a ideálně bez průvanu. Substrát pro orchideje by měl být dobře propustný a vzdušný, aby měly kořeny dostatek prostoru. Z toho důvodu je vhodné pořídit i speciální květináč na orchideje, který dává kořenům dostatečnou svobodu.

Jaké domácí hnojivo používáte na orchideje?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
106 lidí právě čte
Autor článku

Hana Tvrdá

Zobrazit další články