Orchideje pokvetou cobydup, stačí je přesadit do substrátu se stromovou kůrou

Pokud vaše orchideje nechtějí kvést, zkuste optimalizovat jejich podmínky. Velmi jim svědčí například kyselá kůra.

Orchidej pokvete cobydup, stačí začít hnojit vaječnými skořápkami i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Orchideje svými křehkými květy a okouzlujícím půvabem okouzlují milovníky rostlin již po staletí. I když se pěstování těchto exotických krásek může zdát náročné, existuje jednoduchá, ale účinná metoda, která vám zaručí opravdu nádherné květy. Podle webu NašeKrásnáZahrada spočívá v jejich přesazení do substrátu obohaceného o kůru stromů.

Jak používat kůru pro orchideje

Můžete si pořídit buď přímo kůrové chipsy určené pro orchideje (já je obvykle kupuju na burze, bývají tam levnější) nebo si prostě pořiďte pytel ideálně borové kůry, která se běžně používá na mulčování. Začněte tím, že kůru rozlámete na kousky vhodné velikosti o tloušťce přibližně 2,5 cm. Opravdu se snažte tuto velikost dodržet. „Tenčí kousky nemusí poskytnout dostatečnou oporu, zatímco větší kusy mohou bránit odvodnění,“ připomíná paní Jolana N. z Nové Paky, která redakci Chalupářů-Zahrádkářů nedávno poslala i šikovný návod na odzimování muškátů.

Hlavní důvody, které způsobují usychání poupat u orchidejí – nedostatkem zálivky to nebude

A jakmile vyberete správné kusy, je čas je důkladně očistit. Kůru vařte hodinu ve vodě, aby se z ní uvolnily nejrůznější škodlivé látky (a případně i pryskyřice, pokud jste použili tu z jehličnatých stromů) a účinně absorbovala vlhkost. Po vyvaření ji nechte vychladnout a teprve poté oddělte změklé kousky od zbylých nečistot.

Výsadba orchidejí do kůrového substrátu

Když máte připravený substrát z kůry, je čas přesadit orchideje do jejich nového domova. Podle návodu z webu NašeZahrada začněte opatrným vyjmutím orchideje z jejího stávajícího květináče a jemným oddělením kořenů od původního substrátu. Zkraťte také všechny odumřelé nebo poškozené a zajistěte, aby zůstaly pouze zdravé a živé kořeny. Poté umístěte orchidej do středu vybraného květináče a obklopte ji připraveným kůrovým substrátem.

Aby se vašim orchidejím vždy dařilo opravdu perfektně, musíte je pěstovat v tom správném substrátu. Nesmí v něm chybět kůra. iZdroj fotografie: Pixabay
Aby se vašim orchidejím vždy dařilo opravdu perfektně, musíte je pěstovat v tom správném substrátu. Nesmí v něm chybět kůra

A kam orchidej umísti? Nejlépe se jí bude dařit na místě s nepřímým slunečním světlem bez přímého působení ostrých paprsků, jak už Chalupáři-Zahrádkáři radili dříve. Sledujte také vlhkost kůry a zalévejte orchideje pouze ve chvíli, kdy je substrát na dotek suchý. Pokud vše pečlivě dodržíte, dočkáte se oslňujících květů už brzy.

Jak správně přesadit orchidej pěkně krok za krokem

Jaké jsou vaše osvědčené triky pro pěstování orchidejí?

Diskuze Vstoupit do diskuze
136 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články