Za hnojiva pro orchideje nemusíte utrácet velké peníze – mnohdy jim potřebnou výživu dodá i to, co najdete doma ve spíži.
Chcete-li být svědky rozkvětu těchto malých zelených zázraků, je nezbytné jim poskytnout správnou péči a výživu. Mezi různými metodami, jak oživit kvetení orchidejí, je podle webu AAzdraví i jeden netradiční, ale účinný přístup – hnojení kurkumou.
Prospěšné vlastnosti kurkumy
Toto oblíbené koření je oblíbené i v lidovém léčitelství. Umí se prý totiž vypořádat s celou řadou problémů. Nejčastěji se používá v těchto oblastech:
- Protizánětlivé vlastnosti: Obsahuje látku zvanou kurkumin, která má silné protizánětlivé účinky a pomáhá snižovat záněty v těle.
- Antioxidanty: Kurkumin je také silný antioxidant, který bojuje proti volným radikálům a pomáhá chránit buňky před poškozením.
- Podpora trávení: Kurkuma podporuje trávicí procesy tím, že podporuje produkci žaludečních šťáv a snižuje nadýmání.
- Podpora imunitního systému: Díky svým antioxidačním a protizánětlivým vlastnostem může kurkuma posilovat imunitní systém a pomáhat bojovat proti infekcím
Role kurkumy při pěstování orchidejí
K přípravě hnojiva potřebujete jen 0,5 čajové lžičky kurkumy a 0,5 litru vody. Do tohoto roztoku ponořte kořeny rostliny přibližně na 30 minut. Pokud to vaší orchideji nepomůže, pak ji přesaďte do průhledného plastového květináče a zalijte malým množstvím čisté vody. Případné poškozené kořeny je třeba prořezat. Tento postup podporuje růst nových postranních kořenů a zlepšuje celkový zdravotní stav orchideje. Následně listy získají sytě zelený odstín, což znamená zlepšení vitality – budete tak mít jistotu, že je vaše rostlina zachráněna.
Když listy orchidejí žloutnou
Žloutnoucí listy podle webu SnadnoBydlet často ukazují, že je s orchidejí něco špatně a je tedy třeba zasáhnout. „Na tyto rostliny nepříznivě působí zejména přemokření, které způsobuje hnilobu kořenů a další komplikace. Proto opatrně vyjměte orchidej z květináče a odstraňte všechny suché, žluté, hnědé nebo houbovité části. V případě potřeby prořezejte i kořeny – ty zdravé bývají zelené nebo zašedlé, ale hnědé nebo dokonce černé musíte bez milosti odstranit, ty jsou totiž nemocné nebo už odumřelé,“ radí čtenářka Žaneta K. z Bystřice.
„Ošetření rostliny peroxidem vodíku pak pomáhá zabránit šíření plísní, přičemž se doporučuje dočasně snížit zálivku, aby se napomohlo zotavení. Mně stačí jedna lžička na 500 ml vody,“ dodává ještě paní Žaneta. Já zase proti houbám a plísním u pokojových rostlin používám skořici, která se mi velmi osvědčila. A kde tyto krásky správně pěstovat? Jak připomíná redaktorka Chalupáři-Zahrádkáři Markéta Kadeřábková, na severní straně domu se těmto kvetoucím klenotům rozhodně dařit nebude. A problémem mohou být i nízké teploty.