Orchidej roste jedna báseň, stačí jí dát hnojivo z rýže

Ačkoli nejsou orchideje náročné na pěstování, je nutné je často hnojit. Výtečně tak poslouží rýžová voda, či banánová slupka.

Rozkvetlá orchidej i Zdroj fotografie: Freepik
                   

Asi nejoblíbenější pokojovou rostlinou vůbec se za posledních pár let staly orchideje. A není se čemu divit. Tyto čarovné krásky dominují každému prostoru a to díky velmi výrazným květům, které jsou k dostání ve všech možných (i nemožných) barvách. Mnozí jistě uvítají nenáročnost pěstování a rozhodně jsou vhodnou volbou i pro ty, kteří jsou malinko zapomnětliví a nevzpomenou si často na zálivku. To vám totiž orchideje rády odpustí.

Správným krmením podpoříte kvetení

Toužíte-li po záplavě květů, je hnojení aktivita, kterou byste rozhodně neměli vynechávat. Orchidejím se bude velmi dobře dařit na světlém místě (nicméně bez přímého slunečního záření, které by popálilo listy) a to klidně na parapetu s orientací na jih či východ. Nedoporučuji severní stranu, která bývá tmavá. Vyžadují také stanoviště bez průvanu. Web Rostlinky doporučuje zalévat měkkou odstátou vodou, použít můžete i dešťovou.

Aby orchidej kvetla po celý rok: Důležitý je správný substrát, poslouží i molitan

„Orchideje zalévám až jak je substrát úplně suchý, voda by se rozhodně neměla ani dotknout listů a srdíčka,“ říká zahradnice paní Kamila T. ze Šumperka. Milují také dostatečnou vlhkost, a to až kolem 70%, kterou můžete podpořit zvlčovačem vzduchu, nebo rosením okolí rostliny. A jak vybrat nejlepší přírodní hnojivo?

Rýže je přírodním zázrakem

Ačkoli si to málokdo uvědomuje, v domácnosti najdete spoustu surovin, které mohou sloužit jako ideální krmivo pro pokojové rostliny. Patří mezi ně například rýže, která kromě toho, že může hravě nahradit aviváž, jak Chalupáři-Zahrádkáři radili, obsahuje také nesmírně cenné živiny a minerální látky. Web iReceptář doporučuje namočit 50g rýže do půl litru vody, nechat vylouhovat přes noc a vodu použít jako hodnotnou zálivku.

Rýže na lžíci a v pytli iZdroj fotografie: Freepik
Rýže je nesmírně hodnotným zdrojem živin a minerálů, které podpoří orchideje v kvetení

Pokud se vám nechce čekat, můžete rýži opražit na pánvi nasucho po dobu 3 minut, rozmixovat na prášek a přidat 1 lžičku do odstáté vody při klasické zálivce. Chalupáři-Zahrádkáři také radili využít banánovou slupku, která je rovněž velmi dobrým přírodním hnojivem a dodá orchidejím živiny, díky kterým krásně pokvetou po celý rok.

Jaké přírodní hnojivo je vašim favoritem při pěstování orchidejí?

Diskuze Vstoupit do diskuze
83 lidí právě čte
Autor článku

Hana Tvrdá

Zobrazit další články