Péče o orchidej: tři hrubé chyby, které mohou způsobit ztrátu květiny: Osvětlení, zalévání a krmení

Mnoho lidí si myslí, že jsou orchideje na péči velmi náročně – ale není to pravda. Stačí jen dodržet 3 jednoduchá pravidla.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Orchideje jsou výjimečně krásné květiny. Tyto tropické krásky však vyžadují zvláštní a pravidelnou péči. Jakýkoli chybný krok v péči o ně může vést k jejich úhynu. Nejčastěji se jejich pěstitelé potýkají podle webu Agro-Market24 se správným osvětlením, zaléváním a hnojením.

Zalévání: Umění rovnováhy

Orchideje nejsou jako typické pokojové rostliny a nemají rády neustálé zalévání vodou. Přemokření může podle webu RBC vést k hnilobě kořenů, což je běžný problém orchidejí, který může být fatální, pokud se mu včas nevěnuje pozornost. Abyste se vyhnuli přemokření, je nutné orchideje zalévat střídmě a s rozvahou. K zalévání používejte destilovanou nebo dešťovou vodu pokojové teploty, protože ta z vodovodu může obsahovat nečistoty, které mohou poškodit jemný kořenový systém.

„Před zaléváním orchidejí zkontrolujte vlhkost pěstebního média,“ doporučuje čtenářka Kamila Ž. Z Chomutova. „Píchněte prstem asi centimetr do média a zalévejte pouze v případě, že je na dotek suché. Obecně platí, že orchideje potřebují zalévat každé 1 až 2 týdny. Při zalévání dbejte na to, aby se voda nehromadila v podmisce nebo květináči, protože stojící voda může vést k hnilobě kořenů. Kromě toho nepoužívejte k zalévání orchidejí kostky ledu nebo studenou vodu, protože extrémní změny teploty mohou rostliny stresovat.“

Vhodné osvětlení pro orchideje

Další chybou, které se nadšenci do orchidejí často dopouštějí, je nevhodné osvětlení. Orchideje potřebují světlo, aby se jim dařilo, ale nesnášejí to přímé ostré sluneční. Umístění na stálé intenzivní sluneční světlo může vést k popálení listů, které je nejen nevzhledné, ale může také bránit rostlině v tvorbě květů. Na druhou stranu držení orchidejí na místech s nedostatkem světla může vést ke slabému, vytáhlému růstu a nedostatku květů.

Kořeny orchideje v průsvitném květináči

4 hlavní důvody, proč kořeny orchidejí hnijí: Na vině je málo světla i přehnaná vlhkost

Pro dosažení správné rovnováhy je nejlepší poskytnout orchidejím nepřímé, rozptýlené světlo. Ideálním místem jsou pro ně podle mě okna orientovaná na východ nebo sever. Pokud je přirozené světlo nedostatečné, zvažte použití umělých světel určených speciálně pro pěstování rostlin.

Kvetoucí orchidej iZdroj fotografie: Pxhere
Mnoho lidí si myslí, že jsou orchideje na péči velmi náročně – ale není to pravda. Stačí jen dodržet 3 jednoduchá pravidla

Správná výživa pro orchideje

Orchideje vyžadují specializovaná hnojiva, která jsou vyvinuta tak, aby splňovala jejich jedinečné výživové potřeby. Tato hnojiva poskytují základní prvky, jako je dusík, fosfor a draslík, a také stopové minerály, které orchideje ke své spokojenosti potřebují. Hnojení by se mělo provádět během aktivní fáze růstu, tedy obvykle na jaře a v letních měsících. A stejně dobře jako umělá hnojiva vám podle zkušeností redaktorek magazínu Chalupáři-Zahrádkáři pomůže i mrkvová zálivka nebo jedna lžička obyčejné kávy.

Jak jsou vaše osvědčené triky při péči o orchideje?

Diskuze Vstoupit do diskuze
61 lidí právě čte
Autor článku

Jaroslava Bednářová

Mám bohatou odbornou praxi, jsem autorkou mnoha článků a zahraničních knih o pěstování rostlin. Mé radosti a nápady oživí vaše zahrady a zvýší vaše zahradnické dovednosti.

Zobrazit další články