4 hlavní důvody, proč kořeny orchidejí hnijí: Na vině je málo světla i přehnaná vlhkost

K bohatému kvetení potřebuje orchidej zdravé a silné kořeny. Postarejte se o ně a vaše květina se vám odmění množstvím květů.

Kořeny orchideje v průsvitném květináči i Zdroj fotografie: Maja Dumat / Creative Commons / CC BY 2.0
                   

Orchideje jsou díky svým květům nejrůznějších barev stálicemi českých parapetů. K tomu, aby kvetly opravdu bohatě, vyžadují na rozdíl od jiných pokojových rostlin specifické podmínky. Základem je speciální průhledný květináč, který pustí ke kořenům potřebné světlo a vzduch a vám umožní kontrolovat, v jaké jsou kondici. Bez zdravých kořenů se totiž bohatého kvetení nedočkáte. Zjistěte, co všechno může způsobit, že kořeny začaly hnít, a jak se problému do budoucna vyvarovat.

Nedostatek slunečního světla

Klíčovou roli v úspěšném pěstování hraje vhodné umístění. Orchideje potřebují stanoviště s dostatkem slunečního světla. Na tmavém místě se bude pomalu vypařovat voda a kořeny budou ohroženy hnilobou. Vyhněte se ale i druhému extrému – přímému slunečnímu záření, které by mohlo pro změnu popálit jejich listy. Najděte tedy orchideji místo s rozptýleným světlem, ideální bude parapet okna na západní nebo východní straně.

Za hnilobou stojí nadměrná vlhkost

Častou příčinou hniloby je nadměrná zálivka. Rostlinu stačí bohatě zalévat dvakrát až třikrát do měsíce, a to teprve tehdy, je-li substrát zcela suchý. V přemokřeném substrátu je pravděpodobnost hniloby velice vysoká. Nejlepší je květináč s orchidejí postavit na čtvrt hodiny do nádoby s odstátou vodou a počkat, dokud substrát nenasákne. Poté ho nechte odkapat a vraťte na původní místo. Orchideje obzvlášť ocení dešťovou vodu, která je měkká a pro všechny rostliny nejvhodnější.

Bílé květy orchideje iZdroj fotografie: Pexels

Orchideje jsou přehnojené

Kořeny orchidejí mohou začít zahnívat i v případě, že jste květině v dobré víře chtěli dopřát pořádnou dávku živin. Nadměrné hnojení totiž vede k příliš rychlému růstu kořenového systému (který bývá navíc náchylný k hnilobě). Stačí, budete-li orchidej hnojit na jaře, když se budí ze zimního spánku, a v době květu. Sáhnout můžete po speciálních hnojivech pro orchideje nebo si vyrobit vlastní – například z banánových slupek.

Orchidej trpí plísňovou chorobou

Objevíte-li na listech rostliny hrbolky nebo skvrny, je to znamení, že orchidej napadla plíseň. Ta se z listů snadno rozšíří i ke kořenům. V takovém případě neváhejte rostlinu vyjmout z květináče a kořeny očistit. Ty zahnívající odstraňte vydezinfikovaným nožem a orchidej přesaďte do nového substrátu. Rostlinu zbavte i napadených listů, eventuálně je ošetřete za pomoci skořice nebo aktivního uhlí.

7 tipů v péči o orchidej

Co děláte pro to, aby kořeny orchidejí nehnily?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
136 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články