Dopřejte svým pokojovkám správnou péči i přes zimu. Dodržování těchto 3 zásad je naprosto nezbytné, a přesto na ně zapomínáte

                   

Dny se postupně zkracují, intenzita slunečního záření slábne a v domácnostech se začíná topit, což značí velké zvýšení teplot. Všechny tyto faktory nepříznivě ovlivňují naše pokojové rostliny, jež se začínají nepřirozeně vytahovat a jsou náchylnější vůči napadení škůdci a chorobami. Aby k těmto jevům nedocházelo, musíme pokojovkám v zimních měsících dopřát veškerou péči, kterou potřebují.

Omezte zálivku a teplo

Přibližně od poslední třetiny podzimu je třeba omezit zálivku. Tu dodávejte přibližně jednou týdně, řídit byste se měli hlavně podle substrátu. Ten by neměl být přemokřený, jinak dojde k uhnití kořenového systému. Pokud si ohledně správné dávky vody nevěříte, můžete si pořídit speciální zavlažovací květináče. Dále je důležité každodenní rosení listů. To ale provádějte jen u květin, které máte v prostředí s teplotami nad 15 °C.

iZdroj fotografie: Unsplash

Pokojovky i v zimních měsících potřebují dostatek světla, proto jim svědčí umístění na okenní parapet. Pokud u okna máte radiátor, vyvarujte se nadměrnému topení a nikdy na tato topná tělesa nepokládejte květináče. Sálající teplo zapříčiní rychlejší vysychání substrátu, takže by rostlina mohla uschnout a následně pojít.

Čistěte listy a kontrolujte škůdce

Listy pokojovek potřebují speciální péči. Je třeba je pravidelně čistit od prachu a dalších nečistot. Použít můžete např. banánovou slupku nebo papírový ubrousek. Pokud je rostlina pokryta chlupy, užijte na její očistění jemný štěteček. Toto opatření napomůže ke správnému vstřebávání světla, a tak i fotosyntetickým procesům, které jsou pro život květin stěžejní.

iZdroj fotografie: Unsplash

Rostliny jsou v zimních měsících více náchylné ke škůdcům, proto byste měli alespoň jednou týdně kontrolovat jejich přítomnost. Při jejich nalezení ihned jednejte. Většinou stačí ruční sběr nebo opláchnutí květin ve sprše. Pokud tento krok nepomůže, je na místě použít insekticid. Při jeho aplikaci rostliny nevynášejte ven (došlo by k teplotnímu šoku) a řiďte se doporučeným dávkováním.

Dopřáváte svým pokojovkám dostatečnou péči i v zimních měsících?

Pokud přece jenom na zimní péči zapomenete, nezoufejte. Na jaře můžete rostliny ještě zachránit!
Diskuze Vstoupit do diskuze
139 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články