Elixír pro orchideje lze vyrobit z obyčejného čajového sáčku: Působí na ně jako životabudič a stimuluje je ke kvetení

Hnojení orchidejí čajem může být mnohem účinnější, než si myslíte. Dodá jim totiž všechny potřebné látky pro kvetení i růst.

i Zdroj fotografie: Depositphotos / Donald Trung Quoc Don / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Orchideje jsou exotické a krásné pokojové rostliny, které vyžadují zvláštní péči k tomu, aby prosperovaly. Jedním ze způsobů, jak dodat orchidejím všechny potřebné živiny, je použití čaje. Ten totiž obsahuje několik důležitých mikroživin, jako jsou antioxidanty (včetně polyfenolů a katecholů), fluorid, kofein a theobromin.

Jaké živiny obsahuje čaj

Tyto látky mají řadu zdravotních přínosů nejenom pro rostliny, ale i pro lidi (umí například pomoci se zlepšením funkce mozku, snížením rizika vzniku některých druhů rakoviny a lepšímu stavu zubů a kostí). V závislosti na druhu a způsobu přípravy mohou být některé čaje také bohaté na minerály, jako je hořčík, vápník a železo.

Použijte uvařený čaj jako zálivku

Uvařte konvici černého, zeleného nebo oolong čaje a nechte zcela vychladnout. Poté použijte uvařený čaj k zalévání orchidejí. A jak jim prospívá? Obsahuje třísloviny, které působí jako přírodní hnojivo, a také další základní živiny, které pomáhají zlepšit zdravotní stav rostliny.

Nevhodní sousedé pro orchidej iZdroj fotografie: Depositphotos

Jak ředit čajové hnojivo

Při použití uvařeného čaje k hnojení vašich orchidejí se ujistěte, že jej správně naředíte. Poměr 1 díl čaje ke 4 dílům vody je obvykle ideální. Pokud je čaj příliš silný, může poškodit kořeny orchidejí, proto je důležité dodržovat doporučené pokyny pro ředění.

Použijte staré čajové sáčky

Další možností je použití čajových sáčků, které stačí položit přímo na substrát vašich orchidejí a zakrýt tenkou vrstvou kůry nebo mechu. Čaj časem prosákne do půdy a poskytne kořenům orchidejí potřebné živiny. Stačit bude jeden čajový sáček, aplikovaný jednou za měsíc (nepoužívejte čaje ovocné, ty obvykle žádný pravý čaj neobsahují a chybí jim tedy prospěšné živiny).

Použití kompostovaného čaje pro orchideje

Pro nemocné rostliny nebo ty, které nechtějí delší dobu kvést, se ještě lépe hodí použití kompostovaného čaje. Ten se vyrábí tak, že se uvařený čaj nechá několik týdnů fermentovat, než se použije jako hnojivo. Kompostovaný čaj obsahuje vyšší koncentraci živin a je skvělým způsobem, jak vaše rostliny vyživit na delší dobu.

Proč dávat použité čajové sáčky do dřezu iZdroj fotografie: Depositphotos

Frekvence hnojení orchidej čajem

Pokud chcete, aby vaše orchideje vydatně rostly a kvetly, pak je hnojte čajem každé 2 až 4 týdny v závislosti na jejich potřebách. Přehnojení může vést k problémům, proto se ujistěte, že dodržujete doporučené pokyny.

Celkově lze říci, že hnojení orchidejí čajem je účinný a přirozený způsob, jak jim zajistit všechny potřebné živiny pro růst a kvetení. Čaj obsahuje všechny potřebné živiny a díky výše výše uvedeným tipům si můžete být jistí, že vaše orchideje dostanou přesně tu správnou péči, kterou potřebují k tomu, aby prosperovaly a kvetly.

Jaká přírodní hnojiva používáte pro výživu svých orchidejí vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
81 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články