Pro mnohé odpad, pro rostliny geniální hnojivo. Smícháním 3 druhů nepotřebných surovin lze vytvořit účinné krmení pro květiny

Zima není pro pokojové rostliny právě radostným obdobím. Pokud je však vyživíte tím správným způsobem překonají ho bez obtíží.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Během zimy řada pokojových rostlin strádá. Nemají totiž dostatek slunečního světla. Částečně ho však může nahradit šikovná výživa. A připravit ji můžete jen z obyčejného odpadu. Stačí se poohlédnout po kuchyňských zbytcích, které by jinak skončily v koši a uvidíte, jak vám vaše pokojové rostliny poděkují. Budete překvapeni tím, v jak skvělé kondici budou. A přitom je tímto hnojivem postačí hnojit jen jednou nebo dvakrát do měsíce.

Hnojivo pro pokojové rostliny z odpadu

Pokud nejste tak docela spokojeni s hnojivy z obchodu, pak si vyrobte doma své vlastní. Budete k tomu potřebovat jen tři suroviny, které ve většině kuchyní stejně končí v koši. Jde o kávovou sedlinu, vaječné skořápky a banánovou slupku. A jak je zpracovat tak, aby vašim rostlinám prospěly?

Vaječné skořápky dodají vápník

Tento odpad většina lidí vyhazuje zcela zbytečně. Obsahuje v sobě totiž ještě řadu cenných látek. Jde například o:

  • železo,
  • měď,
  • zinek,
  • uhličitan vápenatý,
  • oxid hlinitý,
  • oxid fosforečný,
  • jód,
  • kobalt,
  • mangan,
  • uhličitan hořečnatý,
  • oxid křemičitý
  • či fosfor.
Perfektní hnojivo pro rostliny, díky němuž překonají zimní období iZdroj fotografie: Freepik

Pro rostliny jsou důležité především tyto: vápník, hořčík, draslík, fosfor, železo a sodík. Vaječné skořápky jsou tedy první důležitou součástí hnojiva, které vaše pokojové krásky povzbudí a dodá jim vitalitu.

Kávová sedlina a její výhody

Pokud doma pijete klasického turka nebo si dopřáváte kávu třeba z pressovače, pak vám určitě zbývá značné množství sedliny. I ta v sobě obsahuje množství cenný látek. V čele stojí: riboflavin (vitamín B2), mangan, draslík, kyselina pantothenová (vitamín B5), kyselina listová (vitamín B9 nebo folát), kyselina linolová, hořčík či niacin (vitamín B3). Toto vše rostlinám velmi prospívá a do hnojiva proto káva rozhodně patří.

Hnojení rostlin banánovými slupkami

Posledním důležitým komponentem jsou rozhodně banánové slupky. Ty dodávají rostlinám především fosfor, vápník, hořčík, draslík a samozřejmě i jednoduché a složené cukry, které slouží jako důležitá zásobárna energie. Dále se v banánové slupce nachází rovněž třísloviny (ty jsou důležité proto, že brání rozvoji bakterií a plísní) a saponiny (ty ve správné koncentraci velmi efektivně pomáhají rostlině v boji proti škůdcům a nemocem).

Perfektní hnojivo pro rostliny, díky němuž překonají zimní období iZdroj fotografie: Pixabay

Pokud byste se ovšem chtěli zaměřit cíleně na potlačení některých patogenů (například plísně na substrátu), volte místo banánových slupek ty z cibule. Ty totiž obsahují mimo jiné i fytoncidy, které ničí všechny škodlivé mikroby. Dále v ní však najdete i mnoho křemíku, draslíku, síry a dusíkatých látek, které jsou pro zdraví rostlin absolutně nezbytné. Přítomná látka allicin pak působí jako osvědčené přírodní antibiotikum.

Jak připravit hnojivo pro rostliny

A jak tedy tyto složky použít k výživě pokojových rostlin? Do mixéru dejte jednu banánovou slupku (nebo velkou hrst těch z cibule), jednu lžíci kávové sedliny a tři skořápky z vajec. Dolijte trochou vody a rozmixujte. Ke každé pokojové rostliny pak přidejte jednu lžičku tohoto hnojiva (stačí ho jednoduše vmíchat do substrátu).

Jaká přírodní hnojiva používáte pro své pokojové rostliny vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
68 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články