Silné a zdravé pokojovky zařídí lidové hnojivo z cibulových slupek

Postarejte se na jaře o své pokojové rostliny. Vhodnými hnojivy doplníte zásoby potřebných živin a nastartujete jejich růst. Připravte si za pár korun tuto speciální zálivku.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Přestože se na první pohled může zdát, že jsou pokojové rostliny oproti těm venkovním nenáročné, opak bývá často pravdou. Vzhledem k omezeným zdrojům živin v květináči se zásoby důležitých prvků poměrně rychle vyčerpají a vaše pokojovky mohou začít strádat. Vhodnou zálivkou však můžete jejich vývoj i zdravý růst podpořit a všechny zásoby v půdě obnovit.

Vyrobte si přírodní hnojivo

K výživě rostlin můžete koupit komplexní hnojiva, která jsou v dnešní době k dostání téměř v každém obchodě. Pokud ale dáváte přednost ekonomičtější a ekologičtější variantě, vyrobte si výživnou směs doma sami. Díky kontrole nad použitými surovinami, budete vždy přesně vědět, jaké složky vaše hnojivo obsahuje, a navíc se tak můžete elegantně zbavit biologického odpadu z vaší kuchyně.

Připravte si nálev z cibule

Vhodnými hnojivy můžete stimulovat růst rostlin, podpořit jejich růst a imunitu. Díky tomu budou mnohem lépe zvládat stresové situace i napadení různými nemocemi nebo plísněmi. Po vydatné zálivce vaše rostliny téměř okamžitě ožijí. Využijte cibulové slupky a obohaťte půdu v květináči důležitými prvky a zachraňte strádající jedince před uhynutím.

péče o pokojové rostliny iZdroj fotografie: Depositphotos

Hnojivo z cibulových slupek

Abyste si toto přírodní hnojivo vyrobili, připravte si slupky ze tří cibulí, vodu a hrnec. Litr vody přiveďte k varu a vhoďte připravené cibulové slupky. Nechte pár minut povařit a odstavte ze sporáku. Připravenou směs můžete využít k zálivce ihned po vychladnutí nebo nejprve nechat několik dní odležet na teplém tmavém místě.

Velká část biologického odpadu z kuchyně může posloužit k vyživení záhonů na zahradě i zeminy v květináčích. Recyklací zbytků jídel tak doplníte zásoby důležitých látek, a navíc snížíte množství vyprodukovaného odpadu. Nevyužité zbytky se pak skvěle hodí pro založení a tvorbu kompostu, který můžete později opět využít ke kultivaci své zahrady.

Čím hnojíte pokojové rostliny vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
92 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články