5 pokojovek do ložnice, které podporují zdravý spánek, pomáhají s usínáním a čistí vzduch

                   

O nutnosti vydatného a zdravého spánku se v posledních letech hodně mluví. Mnohdy ovšem v té špatné souvislosti – zmiňující se nejrůznější doplňky stravy s bylinkami nebo předražené matrace. Vy si však můžete pomoci mnohem jednodušším a levnějším způsobem – těmi správnými rostlinami, s nimiž budete svou ložnici sdílet. Na výběr je celá řada druhů – od těch, které vás potěší svou nádhernou vůní, až po ty obyčejné, které „jen“ skvěle čistí vzduch.

Jak vybírat rostliny do ložnice

Do ložnice jsou nejvhodnější ty druhy pokojových rostlin, které v noci pohlcují oxid uhličitý, a zároveň tak čistí a osvěžují vzduch. Můžete je znát pod označením fotosyntetizující rostliny typu CAM, jež do všeobecného povědomí lidí zavedla NASA. Pokud bychom je měli popsat co nejstručněji, řekli bychom o nich, že v noci ve svých tkáních shromažďují oxid uhličitý, takže tak nenavyšují koncentraci tohoto plynu ve chvíli, kdy ho sami intenzivně vydechujeme.

iZdroj fotografie: Pixabay
Zdroj fotografie: Pixabay

To však není vše – ve hře je také komplexní vyčištění vzduchu od mnoha různých druhů škodlivin. Například listy lopatkovce nebo šplhavnice dokážou ze vzduchu odebrat i tak nebezpečné látky, jako je:

  • formaldehyd,
  • benzen,
  • xylen,
  • čpavek,
  • trichlorethylen
  • a toluen.

A které konkrétní druhy rostlin se tedy hodí do ložnice? Podívejte se na ty nejlepší, jež se jako bonus i snadno pěstují.

Levandule pro lepší spánek

Levandule lékařská (Lavandula angustifolia) z čeledi hluchavkovitých (Lamiaceae) se do směsí pro lepší spánek používá už odpradávna. V obchodech však bývá k dostání i jako levandule klasnatá nebo levandule úzkolistá, tak se nenechte tímto označením zmást. Lze ji pěstovat i v květináči, ovšem s jistými podmínkami. Zatímco ve venkovním prostředí patří mezi nenáročné rostliny, jako hrnkovka je náročnější.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Dbát musíte především na pravidelnou zálivku, a to nejlépe v malém množství každý den. Potřebuje také slunce a dobrou výživu. A přes léto se jí bude dařit nejlépe venku na parapetu nebo na terase, takže v ložnici vás potěší spíše přes zimní měsíce. Dejte si však pozor, abyste si místo levandule lékařské nepořídili lavandin alias levanduli prostřední (Lavandula x intermedia). Její vůně je dráždivější a mohla by vás o spokojený spánek naopak připravit.

Lopatkovec nahradí čističku vzduchu

Lopatkovec (Spathiphyllum) je opravdu nenáročný na péči, takže se s mnohdy nedostatečně osvětlenou ložnicí (i zapomnětlivými majiteli) popasuje na jedničku. Spokojí se jen se základními růstovými podmínkami. V ideálním případě by se měla teplota v místnosti pohybovat mezi 21 a 24 stupni Celsia. Při teplotách pod 16 stupňů má tato pokojová rostlina problémy. Potřebovat bude také pravidelnou zálivku, ale bez přemokření půdy.

iZdroj fotografie: Pixabay
Zdroj fotografie: Pixabay

To by totiž lopatkovci mohlo škodit. Ale nemusíte se bát – stačí ho zalévat vždy, když si o to sám řekne. A to ve chvíli, kdy svěsí listy. Pokud ho zalijete okamžitě, nebudou ohrožena ani poupata nebo již vzrostlé květy. A pokud si chcete domů pořídit opravdu atraktivní odrůdy, pak vsaďte například na hybridy, jako je Spathiphyllum ‚Pearl Cupido‘ nebo Spathiphyllum ‚Sweet Paco‘. Vypadají velmi efektně, na péči jsou však stejně nenáročné jako původní druhy.

Tchynin jazyk čistí vzduch

I když jméno této rostliny příliš pozitivních asociací nevyvolává, byla by škoda ji opomíjet. I ona umí ze vzduchu vyfiltrovat značné množství škodlivin. Dokáže zachytit především toxiny, které se nacházejí v lepidlech, barvách a impregnacích nebo také v nově pořízených kobercích. Jedna malá rostlinka však stačit nebude. Pokud si tedy budete chtít tenuru, jak se této rostlině také často říká, pěstovat také, pořiďte si raději dva až tři kousky.

iZdroj fotografie: Depositphotos

A hledáte-li atraktivní tenury, pak vsaďte na druhy Sansevieria cylindrica a Sansevieria trifasciata. A co potřebují ke své spokojenosti? Tchynin jazyk vyžaduje především teplé a slunečné místo, ale neměl by být nikdy vystavován prudkému slunci. Hrozí popálení listů, projevující se tvorbou velkých bílých skvrn na jejich povrchu. Na příliš stinném místě naopak tato rostlina ztrácí svou intenzivně zelenou barvu.

Jasmínová vůně zajistí lepší spánek

I když se v našich domácnostech neobjevuje příliš často, opravdu se vyplatí si jasmín pravý (Jasminum officinale) pořídit – a to především do ložnice. K lepšímu spánku vám pomůže příjemná vůně jeho květů i schopnost rychle vyčistit vzduch. Na péči je ovšem trochu náročnější. Jasmín roste nejlépe na východních oknech bez zastínění nebo při obdobných světelných podmínkách. Zalévání na jaře a v létě by mělo být intenzívní, během zimy ocení naopak vody méně.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Nesnáší úplné vyschnutí, to ho obvykle zahubí – ovšem netoleruje ani stagnaci vody v kořenovém systému, ten poté velmi rychle uhnívá. Voda používaná k zálivce by měla být vlažná a měkká. Doporučit lze především převařenou dešťovou vodu nebo tu filtrovanou. A nesmíme zapomenout ani na hnojení, aplikované nejlépe od dubna do srpna. Postačí 1x týdně tekutým hnojivem na bázi draslíku pro kvetoucí pokojové rostliny.

Bobkový list a pěstování v ložnici

V obchodech je tato rostlina k dostání pod názvem vavřín vznešený (Laurus nobilis L.), alternativně také jako vavřín ušlechtilý. V kuchyni se používá nejenom pro své výjimečné chuťové vlastnosti, ale také proto, že podporuje chuť k jídlu a trávení. Jeho silice se pak v lidovém léčitelství a aromaterapii používají k výrobě přípravků proti revmatu. Skvělý vliv však má i na psychiku a dokáže odbourávat mnohé rušivé vjemy.

iZdroj fotografie: Pixabay

Miluje půdu bohatou na živiny a plné slunce. V létě je ideální přenést květináč s bobkovým listem na zahradu. Tady mu bude vyhovovat polostinné a vzdušné místo. Na péči je nenáročný – zalít ho stačí jen občas. A pokud nechcete pěstovat živý, pomůže vám, když pokaždé před spaním spálíte v nádobce jeden nebo dva sušené listy, místnost na 15 minut opustíte a poté dobře vyvětráte. Uvidíte, že se vám bude mnohem lépe usínat.

A v jakých dalších oblastech života pomáhají pokojové rostliny vám?

Seznamte se s dalšími tipy na pokojové rostliny do ložnice – zpříjemní vám spánek
Diskuze Vstoupit do diskuze
138 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články