Zimní období může být pro mnohé z nás depresivní, a to z důvodu, že v přírodě již téměř všechny rostliny spí hlubokým spánkem a netěší nás svými květy. Chmurnou náladu vám však mohou zlepšit pokojové rostliny, které právně v těchto chladných měsících kvetou. Většina z nich potřebuje jen málo péče, proto neváhejte a pořiďte si je.
Cibuloviny udělají radost i v zimních měsících
Amarylis (Hippeastrum) je pěstován pro krásné květy trychtýřovitého tvaru. Ty se nacházejí na až 1 metr vysokých stoncích a mají nejrůznější barvy od bílé přes růžovou až po červenou, a to od ledna do dubna. Po odkvětu je třeba odstranit stvol a nechat cibuli, aby zaschla a zatáhla se. Poté tento zásobní orgán umístěte do šera s teplotou okolo 10 °C. Po tomto odpočinku vám rostliny v zimě opět vykvetou.
Málo známá líbenka (Eucharis) je rostlina, která se uplatňuje hlavně v řezané formě jakožto součást svatebních kytic. Její květy jsou sněhově bílé, tvarem podobné narcisům a vydávají sladkou vůni. Pěstování je poměrně nenáročné, květině postačí světlé stanoviště a hnojení během vegetačního období tekutým hnojivem pro pokojové rostliny.
Kala potřebuje přes léto klid
Kala neboli kornoutice (Zantedeshia) je pokojová rostlina původem z jižní Afriky. Její květenství se skládá z toulce a palice a má mnoho barevných variant, např. bílou, žlutou, růžovou nebo oranžovou. Pro pravidelné kvetení byste měli květině dopřát dostatečně dlouhé období klidu. To znamená, že po odkvětu musíte značně snížit zálivku a přemístit ji do chladnějšího prostředí. Po objevení nových stonků ji můžete zase přenést do teplejší místnosti.
Bramboříky nemusíte po odkvětu vyhazovat
Okouzlující květy nejrůznějších barev má také brambořík (Cyclamen). Tato až 30 cm vysoká rostlina má listy srdcovitého tvaru, tmavozelené nebo načervenalé barvy, které vyrůstají z hlízy. Obvykle se jedná o krátkodobou pokojovku, protože při špatné péči po odkvětu umírá. Pokud jí ale dopřejete dostatek pozornosti, vydrží i řadu let.
Pro kvetení kamélie se zapotíte
Kamélie (Camelia) je květina pocházející z japonských horských lesů. Její bílé, růžové nebo červené květy jsou velice podobné čajovým růžím a objevují se od ledna do března. Je poněkud náročná na pěstování, protože sebemenší kolísání teplot nebo vlhkosti vzduchu může mít za následek opad poupat.
Dále vyžaduje:
- světlé stanoviště bez přímých slunečních paprsků,
- mírně vlhký substrát,
- pravidelné omývání listů hadříkem
- a přesazování každý druhý rok.
Máte už některou z těchto rostlin u sebe doma a těšíte se, až vám v zimě vykvete?