5 pokojovek, které rozzáří každý zimní den. Stačí si je pořídit včas. Všechny návštěvy je budou o svátcích obdivovat

                   

Zimní období může být pro mnohé z nás depresivní, a to z důvodu, že v přírodě již téměř všechny rostliny spí hlubokým spánkem a netěší nás svými květy. Chmurnou náladu vám však mohou zlepšit pokojové rostliny, které právně v těchto chladných měsících kvetou. Většina z nich potřebuje jen málo péče, proto neváhejte a pořiďte si je.

Cibuloviny udělají radost i v zimních měsících

Amarylis (Hippeastrum) je pěstován pro krásné květy trychtýřovitého tvaru. Ty se nacházejí na až 1 metr vysokých stoncích a mají nejrůznější barvy od bílé přes růžovou až po červenou, a to od ledna do dubna. Po odkvětu je třeba odstranit stvol a nechat cibuli, aby zaschla a zatáhla se. Poté tento zásobní orgán umístěte do šera s teplotou okolo 10 °C. Po tomto odpočinku vám rostliny v zimě opět vykvetou.

iZdroj fotografie: Unsplash

Málo známá líbenka (Eucharis) je rostlina, která se uplatňuje hlavně v řezané formě jakožto součást svatebních kytic. Její květy jsou sněhově bílé, tvarem podobné narcisům a vydávají sladkou vůni. Pěstování je poměrně nenáročné, květině postačí světlé stanoviště a hnojení během vegetačního období tekutým hnojivem pro pokojové rostliny.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Kala potřebuje přes léto klid

Kala neboli kornoutice (Zantedeshia) je pokojová rostlina původem z jižní Afriky. Její květenství se skládá z toulce a palice a má mnoho barevných variant, např. bílou, žlutou, růžovou nebo oranžovou. Pro pravidelné kvetení byste měli květině dopřát dostatečně dlouhé období klidu. To znamená, že po odkvětu musíte značně snížit zálivku a přemístit ji do chladnějšího prostředí. Po objevení nových stonků ji můžete zase přenést do teplejší místnosti.

iZdroj fotografe: Unsplash

Bramboříky nemusíte po odkvětu vyhazovat

Okouzlující květy nejrůznějších barev má také brambořík (Cyclamen). Tato až 30 cm vysoká rostlina má listy srdcovitého tvaru, tmavozelené nebo načervenalé barvy, které vyrůstají z hlízy. Obvykle se jedná o krátkodobou pokojovku, protože při špatné péči po odkvětu umírá. Pokud jí ale dopřejete dostatek pozornosti, vydrží i řadu let.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Pro kvetení kamélie se zapotíte

Kamélie (Camelia) je květina pocházející z japonských horských lesů. Její bílé, růžové nebo červené květy jsou velice podobné čajovým růžím a objevují se od ledna do března. Je poněkud náročná na pěstování, protože sebemenší kolísání teplot nebo vlhkosti vzduchu může mít za následek opad poupat.

iZdroj fotografie: Pixabay

Dále vyžaduje:

  • světlé stanoviště bez přímých slunečních paprsků,
  • mírně vlhký substrát,
  • pravidelné omývání listů hadříkem
  • a přesazování každý druhý rok.

Máte už některou z těchto rostlin u sebe doma a těšíte se, až vám v zimě vykvete?

Další pokojovkou kvetoucí v zimě je africká fialka. Tu si můžete snadno vypěstovat i namnožit!
Diskuze Vstoupit do diskuze
87 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články