Pokojovkám se bude dařit jedna báseň, stačí je zalévat řepovým odvarem

Dopřejte svým pokojovkám před zimou tu nejlepší péči a dopřejte jim extra výživnou zálivku z červené řepy. Díky tomu se budou mít jako v ráji a začnou výtečně prospívat.

Pokojovkám se bude dařit jedna báseň, stačí je zalévat řepovým odvarem i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Pokojové rostliny jsou nejen velmi příjemným estetickým doplňkem, ale ve skutečnosti také velmi cenným pomocníkem. Svou přítomností totiž velmi pozitivně působí na celé prostředí, a dokonce i vaše vlastní zdraví. Aby vám i během zimního období doma dobře prospívaly, musíte jim zajistit tu nejlepší péči. Podle webu RBC vám k tomuto účelu skvěle poslouží správně připravená zálivka z červené řepy. Tento trik jsme se rozhodli na pár rostlinách také vyzkoušet a jsme zvědaví, jaký bude výsledek.

Jak pečovat o pokojové rostliny

Nezapomeňte, že požadavky rostlin se v rámci jednotlivých druhů liší. Zatímco některé vyžadují přímé světlo, jiné by ostré sluneční paprsky mohly spálit. Vyberte pro ně proto to nejvhodnější místo, kde budou prospívat a zajistěte jim dostatek zálivky i množství potřebných živin. S jejich hnojením vám však mohou pomoci i organické zbytky z vaší domácnosti, jak jsme doporučovali již v dřívějším článku na Chalupáři-Zahrádkáři.

Bobkový list do květináče s pokojovkou: Vitamínová bomba pro rostliny a ochránce před škůdci

Co dělat, když pokojovky začnou strádat

Jakmile na svých rostlinách zpozorujete změnu barvy listů, jejich struktury nebo vitality, měli byste začít jednat co nejdříve. Pokuste se přijít na příčinu tohoto problému, abyste jej dokázali co nejrychleji vyřešit. Někdy stačí květináč přesunout na jiné místo nebo upravit množství zálivky nebo hnojiva. V některých případech se vyplatí do květináče zapíchat pár zápalek. Kdy přesně vám tento trik pomůže jsme radili už dříve na stránkách Chalupáři-Zahrádkáři.

Čím hnojit pokojové rostliny

Nemusíte nutně kupovat speciální hnojiva plné chemických a toxických látek, jejichž dlouhodobé používání se nedoporučuje. Na místo toho využijte přírodní alternativy a sáhněte po surovinách z domácnosti. Z červené řepy si doma snadno vyrobíte velmi výživnou směs, po které vaše pokojovky porostou jako divé a dokonce mohou opět vykvést, jak potvrzuje i naše čtenářka Romana K. z Dobříše: „Když uvařím červenou řepu, její vodu použiji k zálivce rostlin. Hodí se na všechny druhy a rostliny vždy skvěle prospívají.“

řepa na stole iZdroj fotografie: Pexels
Dopřejte svým pokojovým rostlinám nadstandardní péči a vyživte je zálivkou z červené řepy. Díky tomu pokvetou i v zimě

K zálivce pokojových rostlin vám poslouží voda z převařené červené řepy. Dejte však pozor, abyste ji předtím neosolili. Podle webu Belnovosti se během vaření do vody uvolní draslík, hořčík, fluor, mangan a fosfor, které stimulují rostliny k dalšímu růstu a vývoji. Jakmile máte řepu uvařenou, smíchejte zbylou vodu s čistou vodou v poměru 1:1 a ihned použijte. Každých 7 dní byste pak měli hnojení opakovat čerstvým odvarem.

Čím hnojíte pokojové rostliny na podzim a v zimě vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
148 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články