Bobkový list do květináče s pokojovkou: Vitamínová bomba pro rostliny a ochránce před škůdci

Bobkový list se může stát pro všechny rostliny velmi vítanou vzpruhou. I jeden jediný postačí k tomu, aby je skvěle vyživil.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Bobkový list patří v kuchyni mezi velmi oblíbené druhy koření. Jde o sušený list vavřínu vznešeného (Laurus nobilis), který můžete v zahradnictvích někdy koupit i pod alternativním názvem vavřín ušlechtilý. Ovšem využívat ho jen jako koření by byla opravdu škoda – umí toho totiž mnohem více. Skvěle se například hodí jako výživa pro pokojové rostliny.

Jak vyživit rostliny bobkovým listem

Bobkový list obsahuje mnoho užitečných složek, jako jsou fytoncidy, vitamíny A, B a C, draslík, hořčík, vápník, fosfor, železo a různé prospěšné kyseliny. Tyto složky mají na rostliny velmi příznivý vliv a není tedy divu, že je příprava hnojiva z tohoto koření mezi amatérskými i profesionálními zahradníky stále populárnější. Nejčastěji se používá infuze z bobkového listu. Dokáže totiž vyčistit půdu od škodlivých mikroorganismů a zlepší její kvalitu, což v konečném důsledku povede ke zdravějším a silnějším rostlinám.

Pro přípravu infuze z bobkového listu budete potřebovat 3-4 listy a 1 litr horké vody (70 až 80 stupňů). Bobkový list nechte vyluhovat v horké vodě po dobu 4 hodin (během této doby by měl roztok zcela vychladnout – přesvědčte se o tom, než ho na rostliny použijete). Poté můžete infuzi použít k ošetření půdy, semen, kořenů a listů rostlin. Stačí vše navlhčit postřikem (případně infuzi aplikovat jako zálivku). Citlivější rostliny (jako například orchideje) také můžete nechat jednoduše v roztoku ponořené po dobu několika minut.

Aplikace bobkového listu při zahradničení

Použití bobkového listu jako hnojiva může být opravdu skvělým způsobem, jak přirozeně zlepšit růst a zdraví všech vašich rostlin. Tento postup není jen snadný a zcela přírodní, ale také pomáhá chránit rostliny před škodlivými mikroorganismy a podporuje udržitelnost.

Jak pěstovat bobkový list v domě na parapetu iZdroj fotografie: Depositphotos

Čerstvý bobkový list je účinnější

Asi není překvapivé, že více účinných látek najdete v čerstvých bobkových listech. A jak si je vypěstovat? Návod je opravdu jednoduchý. Při pěstování bobkového listu je důležité zajistit mu především dostatečné množství světla, vlhkosti a živin. Rostlinu je třeba umístit na slunné stanoviště, ale zároveň ji chránit před přímým sluncem. Půda by měla být udržována vlhká, ale nikdy ne přemokřená. A důležité je také pravidelné hnojení (používejte přírodní prostředky nebo hnojiva určená pro bylinky).

A myslete také na to, že bobkový list je citlivý na mráz a při pěstování v chladnějších oblastech tedy musí být opravdu dobře chráněn před nízkými teplotami. A pozor dejte také na puklice, které ho často napadají. Použít proti nim můžete třeba oblíbený mýdlový postřik nebo přírodní prostředek z octa.

Bobkový list: Uplatní se výborně v kuchyni, ale i v lékárničce

Jaké koření pěstujete na parapetu nebo v zahradě vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
140 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články