Domácí pěstování vavřínu aneb jak na zásobu bobkových listů, které pomáhají zdraví lidí i rostlin

Nemusíte už se dále omezovat pouze na kupované bobkové listy. Namísto toho si můžete poměrně snadno vypěstovat vlastní bohatou a voňavou úrodu.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Vavřín vznešený nebo ušlechtilý (nejčastěji znám jen jako vavřín alias bobkový list) patří mezi nejoblíbenější druhy koření. Silně aromatickými listy této dřeviny můžete snadno dodat výraznou chuť i vůni svým oblíbeným jídlům nebo využít jeho silné aroma při řešení některých problémů v domácnosti nebo na zahradě. Své čestné místo si jistě vyslouží i ve vaší lékárničce. Vypěstujte si vlastní úrodu bobkového listu a těšte se z téměř z nekonečné sklizně.

Jak pěstovat vavřín

Přestože se jedná původně o teplomilnou rostlinu, můžete si jej vypěstovat i na vlastní zahrádce, balkonu, nebo dokonce parapetu. Jeho čerstvé listy jsou ještě aromatičtější a hodnotnější než jejich sušená podoba. Pokud každý rok na konci sezóny vavřín přemístíte na chladné světlé místo bez průvanu, dokáže v pořádku přečkat zimu, aniž by přišel o své listy. Pusťte se do pěstování bobkového listu a vypěstujte si jej klidně i na parapetu.

Jak zasadit vavřín

V zahradnictví si můžete koupit již vzrostlé sazenice nebo si jej předpěstovat ze semen. Jejich klíčení však může trvat až několik měsíců. K rozmnožování této dřeviny se pak běžně používá řízkování. Stonek vhodný k tomuto procesu by měl být zdravý, silný a se zdravými listy nebo pupeny. Takto si zajistíte větší šance na úspěch.

Jak pěstovat bobkový list v květináči na parapetu iZdroj fotografie: Depositphotos

Rozmnožování vavřínu

Ideální doba k řízkování je zpravidla mezi dubnem a srpnem. Vyberte si vhodnou větvičku a odřízněte. Větvička by měla být dlouhá 6 až 9 cm a oba její konce by měly končit šikmým řezem. Odstraňte spodní listy a zbylé zkraťte na půlku jejich velikosti. Takto připravené řízky namočte přes noc do čisté vody. 

Přesazování řízků

Abyste řízky mohli zasadit, nachystejte si vhodný květináč s drenážními otvory na dně. Dále budete potřebovat teplou a úrodnou půdu s neutrálním pH. Pokud možno, smíchejte mech, rašelinu, vermikulit, perlit a písek, aby byla dobře propustná. Tím zajistíte snadný přístup vzduchu ke kořenům a dobrý odtok vody. 

Než řízky zasadíte, poprašte jejich konec vhodným stimulátorem růstu nebo jiným přípravkem usnadňujícím zakořeňování. Poté je vložte do připravené zeminy jen 2 cm hluboko. Nakonec květináč přikryjte fólií a umístěte na teplé místo s teplotou okolo 22 až 26 °C. Nezapomínejte občas fólii z květináče odstranit, aby se mohl vyměnit vzduch a přebytečná vyvětrala vlhkost. V opačném případě hrozí vznik plísní a dalších chorob. Půdu vždy navlhčete pomocí rozprašovače a mezi jednotlivými zálivkami nechte zcela vyschnout.

Bobkový list do kuchyně i domácí lékárničky

Jaké máte zkušenosti s pěstováním vavřínu vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
118 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články