Pokojovky porostou jedna báseň, stačí použít obyčejný kefír

Nahraďte chemikálie přírodním hnojivem a vyživte své pokojové rostliny. Díky kefíru vám budou skvěle prospívat i v průběhu zimy.

Cukr a pokojovky, zálivka cukrovou vodou i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Pokojové rostliny jsou nejen skvělou ozdobou, ale zároveň svou přítomností celému okolí prospívají. Některé druhy se skvěle hodí do míst s nadměrnou vlhkostí, protože ji dokáží účinně snížit. Jiné naopak zvlhčují příliš suchý vzduch nebo z něj pohlcují toxiny, prach i další nečistoty. Aby vám však dobře prospívaly, musíte jim zajistit tu nejlepší péči. Podle webu Sazenička vám k tomu poslouží i obyčejný kefír. Sami jej občas k hnojení používáme a funguje opravdu výtečně.

Jak pečovat o pokojové rostliny

Ať už si do své domácnosti pořídíte jakoukoliv pokojovku, musíte o ni správně pečovat. Důležité je myslet na dostatečné množství světla, tepla, zálivky a živin, jak jsme doporučovali již dříve na Chalupáři-Zahrádkáři. Vždy se snažte vnější podmínky co nejvíce přizpůsobit těm, které rostliny mají ve svém přirozeném prostředí. Jakmile vám začnou strádat, je nejvyšší čas začít jednat, abyste dokázali tento stav co nejjednodušeji zvrátit. 

Proč hnojit pokojové rostliny

Zvlášť v květináčích mají tyto rostliny velmi omezené množství výživy a dalších prospěšných látek, které se navíc opravdu rychle vyčerpávají. Na vás je pak tento zdroj potravy pro vaše pokojovky pravidelně doplňovat. Navíc tím stimulujete jejich růst, podpoříte imunitní systém a zlepšíte i jejich zdraví. Celkově tak budou díky pravidelnému hnojení mnohem silnější, odolnější a vitálnější, což se odrazí na rychlosti růstu i jejich vzhledu.

Péči o pokojové rostliny usnadní aktivní uhlí iZdroj fotografie: Freepik
Pokojové rostliny vám budou skvěle prospívat díky zálivce z kefíru

Čím hnojit pokojové rostliny

Nemusíte nutně kupovat speciální hnojiva plná nebezpečných chemikálií, jejichž dlouhodobé používání je škodlivé nejen pro životní prostředí, ale i vaše vlastní zdraví. Namísto toho sáhněte po přírodních alternativách, které jsou mnohem šetrnější a bezpečnější. Kefír se skvěle hodí jako výživa pro pokojové rostliny, ale i ty na vaší zahradě, jak potvrzují i informace na webu MagazínDoma. Třeba muškáty, o nichž jsme psali již dříve na Chalupáři-Zahrádkáři, po něm kvetou jako divé a jejich barvy jsou mnohem jasnější a zářivější.

Jak hnojit kefírem

Jediné dvě suroviny, které budete k přípravě tohoto hnojiva potřebovat, je 100 ml kefíru a 1 litr převařené a vystydlé vody. Obě složky důkladně smíchejte a připravenou směs použijte k zalévání jednou za 21 dní. Na tuto zálivku nedá dopustit ani naše čtenářka Gabriela S. z Mostu: „Kefír používám k hnojení pokojových rostlin, okrasných květin i okurek a rajčat. Vždy podle potřeby a vše mi skvěle prospívá.“

Jak pečovat o pokojové rostliny

Jaké suroviny používáte k hnojení pokojových rostlin vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
130 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články