Bujné kvetení muškátů, petúnií i fialek zařídí zálivka z kefíru

Vyživte svoje muškáty a další okrasné květiny za pár korun a nakopněte jejich růst. Díky této zálivce vám celá zahrada vykvete do krásy barevnými květy.

hnojení muškátů i Zdroj fotografie: Freeimages
                   

Abyste si mohli užít květiny v plné své kráse, musíte jim zajistit tu nejlepší péči. Kromě vhodného umístění a zajištění základních životních podmínek vyžadují pravidelné doplňování potřebných živin. S tím vám pomůže i obyčejný kefír. Touto levnou ale velmi účinnou zálivkou vyživíte rostoucí květiny a nakopnete vývoj jejich nádherných květů.

Jak správně pečovat o květiny

Ze všeho nejdůležitější je najít rostlinám to nejideálnější místo. Každý druh je jinak náročný na množství slunečního světla a tepla. Ať už se rozhodnete pro pěstování v záhonu nebo květináči, půda by vždy měla být velmi úrodná a dobře propustná, aby u kořenů mohlo docházet k výměně vzduchu a přebytečná voda průběžně odtékala. Jedině tak se vyhnete uhnívání kořenového a oslabení imunity rostlin.

Proč je důležité rostliny hnojit

Všechny druhy potřebují pro svůj správný vývoj a růst vhodná hnojiva, kterými do půdy doplníte zdroje důležitých látek. Mezi základní stavební prvky patří draslík, dusík a fosfor, bez kterých téměř nic neporoste. Důležitou roli však hrají i další látky, minerály a vitamíny. Pokud chcete, aby vám rostliny na zahradě prospívaly, nesmíte na pravidelnou zálivku hnojivem zapomínat. Jedině tak budou vitální, zdravé a imunní vůči škůdcům a chorobám.

kvetoucí muškáty iZdroj fotografie: Pexels

Čím hnojit rostliny na zahradě

V každém specializovaném obchodě naleznete nejrůznější hnojící směsi, které slouží buď jako univerzální hnojivo nebo pro doplnění konkrétních živin. Ty však často bývají plné nebezpečných chemických látek, jejichž dlouhodobé používání může rostlinám na vaší zahradě spíše uškodit. Mnohem šetrnější a bezpečnější varianty si přitom snadno a za pár korun vyrobíte doma. K hnojení zahrady lze využít několik surovin z vaší kuchyně.

Výživná zálivka z kefíru

Jako vynikající přírodní alternativa vám poslouží obyčejný kefír. Zejména hortenzie, pelargonie, fialky, begónie, azalky a petúnie po něm porostou jako divé. 100 ml 2,5 % kefíru nařeďte v jednom litru převařené a vychladlé vody. Hotovou směs aplikujte na navlhčenou zeminu. Pro větší účinek aplikujte dávku pravidelně každé tři týdny. Velké keře budou vyžadovat větší množství. 1 litr kefíru proto nařeďte v 10 litrech vody a aplikujte 3 až 5 litrů na jeden keř.

Jak používat organické hnojivo na zahradě

Čím hnojíte okrasné rostliny v červnu vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
57 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články