Pokojovky pokvetou jedna báseň, stačí jen stroužek česneku

Pokojové rostliny je třeba vždy správně vyživit. Pokud to dokážete, budou vám dělat radost po opravdu dlouhá léta.

Probuďte orchideje ke květu: Česneková a rýžová voda jsou perfektními pomocníky i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Pokojové rostliny většina z nás pěstuje kvůli jejich nevšední kráse – ovšem pobyt v domácím prostředí nám mohou zpříjemnit ještě jinak. Mnoho z nich například skvěle čistí vzduch anebo ze svých listů uvolňují éterické oleje, které našemu zdraví opravdu skvěle prospívají, jak potvrzuje i magazín DámskáLiga.

Česnek a káva v hlavní roli

Aby se však vašim pokojovkám vždy skvěle dařilo, musíte jim dopřát ty správné živiny – mým favoritem je káva a sušený česnek. Tato sypká směs (doporučuji poměr 4:1 ve prospěch kávy) vám skvěle poslouží k výživě pokojových i zahradních rostlin. Stačí ji jednoduše nasypat do květináčů nebo na povrch záhonu a opatrně zapracovat pod povrch, abyste nepoškodili kořeny. Kromě výživy její vůně odpuzuje některé škodlivé druhy hmyzu, které by si jinak rádi na vaší zeleni pochutnali. Takto se jí raději obloukem vyhnou.

9 využití octa, o kterých jste nejspíš doteď nevěděli. Urychlí růst balkónovek a pokojovek

Jak se zbavit škůdců

Ale pomůže vám i samotná kávová sedlina. Stačí ji usušit a nasypat okolo napadených rostlin nebo těch kousků, jež chcete preventivně ochránit. Vytvoříte tak bariéru, přes kterou šneci a slimáci jen tak nepřelezou. Po dešti nebo zálivce však musíte postup zopakovat,  jak píše web NašeKrásnáZahrada.

Aby byly vaše pokojové orchideje vždy co nejkrásnější, musíte jim dodat to správné množství živin – pomůže vám obyčejný česnek. iZdroj fotografie: Pixabay
Aby byly vaše pokojové rostliny vždy co nejkrásnější, musíte jim dodat to správné množství živin – pomůže vám obyčejný česnek.

Koho vůně kávy odpuzuje

U slimáků to však nekončí. I když se to zdá jen málo pravděpodobné, lahodná vůně kávy ve skutečnosti některé druhy hmyzu odpuzuje. Jedná se především o mšice, mouchy a molice. Aby byl dosažený účinek ještě silnější, lze kávovou sedlinu smíchat s mátou, hřebíčkem nebo citrusovou kůrou. Tato aromatická směs odradí také králíky, toulavé psy a kočky a dokonce i některé ptáky a hlodavce. Trocha experimentování se tak rozhodně vyplatí. A podobně funguje například pivo, jak už Chalupáři-Zahrádkáři informovali.

Jak se o své pokojové rostliny staráte vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
86 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články