Čas nakrmit rostliny: Majonéza pomůže listům, mléko je vyživí, pivo zase funguje jako hnojivo

Majonéza, olej, mléko a pivo se mohou stát skvělými prostředky při péči o pokojové rostliny, je však třeba je aplikovat správně.

i Zdroj fotografie: Pohled 111 / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Pivo, majonéza, olej a mléko jsou běžně dostupné suroviny, které se zpravidla používají v kuchyni. Ovšem málokdo ví, že mohou být využity i k péči o pokojové rostliny. Každý z těchto prostředků má však docela jiné přednosti a je proto důležité je mezi sebou rozlišovat. Jinak můžete svým pokojovkám spíše ublížit.

Majonéza pomůže zdraví listů

Majonéza obsahuje vejce, olej a ocet, které mohou pomoci zlepšit lesk a vzhled listů rostlin. Pokud chcete rostlinu ošetřit majonézou, jednoduše naneste malé množství na měkkou látku nebo třeba na vatový tampon a otřete jí listy. Ale pozor – pokud se majonéza dostane na substrát, může to vést ke vzniku plísní, takže se ujistěte, že je majonéza aplikována pouze na listy. A jaký má efekt? Listy skvěle vyživí a jak bonus je na čas ochrání před usazováním prachu. Vyzkoušet však můžete i další netradiční využití majonézy.

Olej prospívá, ale s mírou

Jakýkoli rostlinný olej je skvělým prostředkem ke zvýšení lesku a ochraně listů před prachem a suchem. Nejlepší způsob, jak použít olej, je aplikovat ho na měkkou látku a jemně s ním otřít listy (stačí pouze jejich svrchní část). Vždy ovšem používejte pouze malé množství, abyste zabránili ucpání pórů a snížení efektivity probíhající fotosyntézy. Je také důležité používat kvalitní rostlinný olej, aby nedošlo k poškození rostlin. Rozhodně se vyhněte tomu, který jste už použili například na smažení, i když vypadá na první pohled nedotčeně.

Mléko rostliny perfektně vyživí

Mléko obsahuje mnoho živin, které mohou pomoci rostlinám růst a zdravě se vyvíjet. Hodí se k potírání listů nebo jako zálivka, v obou případech ho však zřeďte vodou v poměru 1:10. A hodit se vám bude i při bojí s plísněmi, obsahuje totiž kyselinu mléčnou, která působí jako přírodní fungicid a zabrání výskytu plísní na listech. Koneckonců – mlékem nebo podmáslím se často ošetřují například okurky.

Majonéza, olej, mléko a pivo pro pokojové rostliny iZdroj fotografie: Depositphotos

Pivo se hodí jako hnojivo

Pivo obsahuje řadu živin a minerálů, které jsou při péči o vaše pokojové rostliny nezbytné. Obsahuje mimo jiné dusík, fosfor, draslík a další minerály. Pokud ho chcete použít pivo jako hnojivo, smíchejte 1 díl piva s 3 díly vody a použijte jako zálivku. Aplikujte však pouze malé množství, aby nedošlo k přehnojení a poškození rostlin a pokud možno také vždy používejte nealkoholické pivo. Alkohol totiž může rostliny poškodit.

Ovšem použít ho lze i jako insekticid. Pivo totiž obsahuje kvasinky, které vám mohou pomoci bojovat proti některým škodlivým hmyzu, jako jsou například mšice a molice. Pokud chcete použít pivo jako insekticid, smíchejte 1 díl piva s 4 díly vody, přelijte do rozprašovače a ošetřete napadené rostliny. Tento přírodní insekticid můžete aplikovat dvakrát až třikrát týdně až do vymizení problémů. Proti plísni pak namíchejte roztok trochu řidší – použijte 1 díl piva a 10 dílů vody. Na zahradě vám pak tento prostředek může posloužit i jako repelent proti slimákům.

Které přírodní prostředky používáte při péči o pokojovky vy?

Zdroj: Genialne.pl
Diskuze Vstoupit do diskuze
75 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články