Pokojovky porostou jako splašené, pomůže jim k tomu sušený česnek

Pokud usušíte část ze své úrody česneku, získáte perfektní prostředek pro péči o své pokojové rostliny – je to opravdu snadné.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Pokojové rostliny nejsou jen dekorativní předměty, ale živé bytosti, které vyžadují péči a výživu. A právě proto byste měli vsadit na použití sušeného česneku. Tato nenápadná kuchyňská ingredience může změnit způsob, jakým vaše pokojová zahrada vzkvétá.

Pochopení funkce sušeného česneku

Sušený česnek má jedinečné vlastnosti, které jsou pro zdraví rostlin neocenitelné. Jeho použití jako hnojiva přispívá k dezinfekci půdy od patogenů, působí jako přírodní odpuzovač škůdců a obohacuje rostliny o množství biologicky aktivních látek, minerálů, vitaminů a aminokyselin. Tyto složky nejen revitalizují oslabené rostliny, ale také je stimulují k živému kvetení. Podle webu NašeZahrada si ho připravíte snadno, a to třeba i v obyčejné kuchyňské troubě.

Recept na zesílený růst rostlin

Chcete-li vyživit pokojové rostliny touto jedinečnou ingrediencí, přidejte do půdy v každém květináči jednu čajovou lžičku sušeného česneku a promíchejte ji. Toto hnojivo se postupně rozkládá a poskytuje rostlinám potřebné živiny. Pro orchideje, kapradiny, fíkusy a další choulostivější květiny je však třeba hnojivo připravit trochu jinak.

„Připravte roztok zředěním jedné čajové lžičky sušeného česneku v jednom litru mírně teplé vody. Roztok nechte 3 až 4 hodiny louhovat a poté jej sceďte. Tímto roztokem zalévejte rostliny u kořenů na vlhkou půdu,“ radí čtenářka Jana N. z Ústí nad Orlicí. „Rostliny touto metodou hnojte opakovaně každé dva týdny, abyste zajistili jejich aktivní růst a bujné kvetení,“ dodává. Podle magazínu iReceptář navíc česnek působí i proti sviluškám.

5 nesmrtelných pokojovek pro zapomnětlivce. Hodí se do každé domácnosti a daří se jim kdekoliv

Posilovač růstu na bázi aloe

Aloe, všestranná rostlina známá svými léčivými účinky, může rostlinám sloužit jako regulátor růstu. Chcete-li si připravit toto hnojivo, smíchejte středně velký rozdrcený list aloe s 200 ml vody. Roztok přeceďte a nalijte do litrové sklenice a doplňte čistou vodou. Tato kúra podporuje růst listů a výhonků a pomáhá rostlinám překonávat stresové podmínky, které je během zimy mohou v interiéru postihnout.

Perfektní prostředek pro péči o pokojové rostliny má doma úplně každý, jen o tom většinou netuší – jde o běžný sušený česnek iZdroj fotografie: Freepik
Perfektní prostředek pro péči o pokojové rostliny má doma úplně každý, jen o tom většinou netuší – jde o běžný sušený česnek

Tento roztok používejte jako zálivku nebo jako listový postřik (po přecezení) každých 10 až 14 dní. Pokud rostlina vykazuje známky oslabení, podávejte hnojivo každý týden. Já navíc aloe používám i jako zakořeňovač a nemůžu si ho vynachválit. A hodit se vám může i dřevěný popel nebo třeba nepoužité slupky od okurek – o obojím jsme už na magazínu Chalupáři-Zahrádkáři také psali. Obojí stačí jen správně nadávkovat a máte vyhráno.

Jakou péči dáváte svým pokojovým rostlinám během zimy vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
106 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články