Máte-li doma zanedbanou orchidej nebo prostě jen tu, která ne a nekvete, postarejte se o ni s pomocí obyčejné aloe vera.
Orchidej se slabými stonky a nadměrným množstvím vzdušných kořenů obvykle není v dobrém stavu. Velmi pravděpodobně jste péči o ni zanedbali (anebo k témuž došlo během jejího pobytu v obchodě). Ale nezoufejte, existuje totiž jednoduchý způsob, jak orchidej omladit a rozmnožit a zároveň zajistit její přežití. Aloe vera, všestranná a prospěšná rostlina, může být dokonalým společníkem, který vdechne orchidejím nový život. Stačí ji jen správně použít.
Příprava orchideje na omlazení
Před zahájením omlazovacího procesu je nutné orchidej pět dní nezalévat. Poté umístěte květináč do vhodné nádoby, naplňte ji vodou a nechte rostlinu 30 minut namočenou. Poté vezměte jeden list aloe vera a nakrájejte ho na malé kousky. Ty smíchejte s 300 ml vody, dokud nezískáte homogenní směs. Vodu z aloe vera přeceďte přes jemné sítko a oddělte od ní zbytky rostlinného materiálu. Tento roztok aloe vera budete používat jak k otírání listů orchideje, tak k zalévání rostliny.
Pomocí roztoku aloe vera jemně otřete listy orchideje z obou stran a zajistěte jejich úplné pokrytí. Zbylým roztokem aloe vera zalijte orchidej a dodejte jí tak další přísun živin. Po ošetření orchideje aloe vera proveďte šikmý řez na květním stonku shora dolů. Mezi obě části stonku vložte tenkou slámu nebo podobný předmět a rostlinu mírně nakloňte, aby řezná plocha zůstala odkrytá. Přes odříznutou část stonku připevněte plastový kelímek nebo dno plastové láhve a naplňte jej vodou. Tím položíte základ pro novou rostlinku.
Péče o zmlazovanou orchidej
Najděte orchideji chladné a suché místo a pravidelně doplňujte vodu do nádoby (musí být odstátá a vždy o pokojové teplotě – nikdy nepoužívejte tu, natočenou přímo z kohoutku, mohli byste své rostlině způsobit nepříjemný teplotní šok). Během následujícího měsíce a půl orchidej postupně vytvoří nový kořenový systém a vy tak rázem budete mít rostlinky dvě.
Jakmile se vytvoří nový kořenový systém, seřízněte horní část orchideje a přesaďte ji do stálé nádoby. Měla by obsahovat vhodný orchidejový substrát obsahující tyto složky:
- borovou kůru (můžete ji sehnat také pod názvem kůrové chipsy),
- perlit,
- rašeliník,
- mech,
- kokosová vlákna,
- a korek.
Průběžná péče o orchidej
Pokračujte v péči o spodní část orchideje. Uvidíte, že vám brzy rozkvete a vytvoří nové zdravé listy. A v zálivce pomocí aloe vera můžete samozřejmě pokračovat – jednou měsíčně to bude vašim rostlinám bohatě stačit. Dodáte jim tím mnohé cenné látky. Jde například o:
- Vitamín A, C, E, B1, B2, B3, B6 a B12.
- Minerály včetně vápníku, hořčíku, sodíku, železa, zinku, draslíku a mnoha dalších.
- Esenciální aminokyseliny, které jsou stavebními bloky bílkovin. Aminokyseliny jsou důležité pro opravu a růst tkání a tvorbu enzymů.
Místo vody na zálivku také můžete jednou za měsíc použít výluh z česneku.