Postup pro množení orchidejí: Z jedné rostliny klidně dalších 5

Nevýhodou krásných orchidejí bývá vysoká pořizovací cena. Namnožte si je sami. Z květního stonku jedné rostliny můžete mít několik dalších.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Všichni milovníci orchidejí se shodnou, že květin není nikdy dost. Jelikož však tyto exotické krásky nepatří v květinářství k těm nejlevnějším, hodí se vědět, jak si je namnožit vlastními silami doma. Orchideje se dají množit různými vegetativními způsoby, k těm nejjednodušším patří množení z květního stonku. Jde o ideální způsob, jak s rostlinou naložit, pokud právě odkvetla. Za dva měsíce si tak z jedné květiny můžete vypěstovat i několik dalších (třeba i 5).

Jak na množení orchidejí ze stonku

Chcete-li si úspěšně vypěstovat mladé orchideje, odebírejte stonek vždy ze vzrostlé a zdravé rostliny. Odřízněte ho ostrým a vydezinfikovaným nožíkem a nakrájejte na zhruba pěticentimetrové kousky tak, aby se uprostřed každého z nich nacházel pupen. Místa řezu ošetřete 3% peroxidem vodíku nebo potřete česnekem, abyste předešli plísním a infekcím, a zakápněte je voskem z obyčejné svíčky – tím zabráníte jejich vysychání.

Při množení orchidejí pomůže PET lahev

Rostlinky se budou snadněji vyvíjet, vytvoříte-li pro ně miniaturní pařníček. K tomu vám postačí PET lahev, kterou v polovině nařízněte tak, aby se dala otevírat a zavírat. Hrdlo lahve přikryjte igelitovou fólií, ve které vytvořte dírky. Na dno lahve vsypte keramzit a přilejte vodu, ale jen tak, aby vrchní vrstva kameniva zůstala suchá. Nakonec na něj položte připravený stonek, lahev uzavřete (v případě potřeby zajistěte víko izolepou) a postavte na světlé, ale chladné místo.

Žluté a fialové květy orchidejí iZdroj fotografie: Pexels

Nové květiny již za pár týdnů

Nyní vám nezbývá nic jiného, než vyčkávat. Řízky průběžně kontrolujte a v případě potřeby doplňujte vodu. Množení orchidejí chvíli trvá – zhruba po dvou týdnech z pupenu vykouknou první lístky, po dalších dvou měsících se objeví i kořeny a rostlinka zesílí natolik, že ji budete moci přesadit nastálo. Investujte do průsvitného květináče (v němž dobře uvidíte, v jaké kondici se nachází kořeny) a do speciálního kůrového substrátu pro orchideje.

Návod, jak správně přesadit orchidej

Jakými metodami množíte orchideje vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
91 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články