Příroda je mocná čarodějka a platí to i v případě, že vaše orchideje potřebují vzpruhu. Rýžová voda jim dodá všechny potřebné živiny.
Přírodní produkty bývají levné a také nesmírně účinné. Své o tom v také web HousePlantsPro, který preferuje česnekovou vodu. Ta pomáhá urychlit růst a prodlužuje délku kvetení, také ale podporuje spletitý kořenový systém orchideje a chrání je před škůdci a plísní. Jako přírodní antibiotikum je možné ale použít také cibuli. Konkrétně pak cibulové slupky, které často končí v koši. Slupky jsou bohatým zdrojem draslíku, vápníku, fosforu a hořčíku. Tato čtveřice představuje základní komponenty, které jsou pro rostliny zcela zásadní.
Hnojení orchidejí cibulovými slupkami
A jak vyrobit účinné hnojivo pro orchideje za pomocí cibulových slupek? První možností je louhování zastudena. Naplňte vhodnou nádobu slupkami, zalijte vodou a nechte macerovat po dobu 24 hodin. Poté přeceďte a nařeďte nálev v poměru 1:10. Druhý způsob je rychlejší, nicméně zahrnuje vaření, čímž se mohou některé živiny vytratit. Já nicméně tento způsob používám a to právě proto, že si často vzpomenu na poslední chvíli. Povařte hrst slupek v 1,5 litru vody, postačí 5 minut. Zchladlý nálev můžete ihned použít.
Jak často nálev používat
Orchideje nevyžadují častou zálivku, naopak mají rády, když substrát vyschne a kořenový systém se poté celý namočí do vody. Speciální substrát si natáhne potřebné množství tekutiny. Stejné je to také s hnojením. Jak uvádí web iReceptář, hnojit by se orchideje měly přibližně jednou za měsíc. Množství cibulového nálevu vždy připravujte podle toho, kolik rostlin máte. Je určen k rychlému použití a není vhodné jej tedy uchovávat v lednici. Pro své vlastnosti se ale nálev hodí prakticky pro jakoukoli pokojovou rostlinu, jak jsme na Chalupáři-Zahradníci uvedli.
Hnojení orchidejí rýží
Pokud však potřebujete, aby vaše oblíbená pokojová rostlina také nasadila na květy, pak ji pohnojte rýžovou vodou. Příprava tohoto hnojiva je jednoduchá – rýži povařte 20 minut v neosolené vodě, a poté nechte přes noc odstát. Ráno vývar sceďte a bez ředění ho použijete jako zálivku na orchideje (zbylou rýži můžete rozmixovat s trochou tekutiny a nalít na venkovní záhony jako hnojivo, doma by nejspíš přitahovala nežádoucí škůdce).
A jak často rýžovou vodu používat? Je opravdu silná, takže jednou do měsíce to bohatě stačí. Tak to alespoň dělám já a moje orchideje kvetou každý rok opravdu nádherně.