Přírodní hnojivo pro orchideje, které stimuluje kvetení: Stačí použít jen rýži

Příroda je mocná čarodějka a platí to i v případě, že vaše orchideje potřebují vzpruhu. Rýžová voda jim dodá všechny potřebné živiny.

Přírodní hnojivo pro orchideje, které stimuluje kvetení: Stačí rýže i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Přírodní produkty bývají levné a také nesmírně účinné. Své o tom v také web HousePlantsPro, který preferuje česnekovou vodu. Ta pomáhá urychlit růst a prodlužuje délku kvetení, také ale podporuje spletitý kořenový systém orchideje a chrání je před škůdci a plísní. Jako přírodní antibiotikum je možné ale použít také cibuli. Konkrétně pak cibulové slupky, které často končí v koši. Slupky jsou bohatým zdrojem draslíku, vápníku, fosforu a hořčíku. Tato čtveřice představuje základní komponenty, které jsou pro rostliny zcela zásadní.

Hnojení orchidejí cibulovými slupkami

A jak vyrobit účinné hnojivo pro orchideje za pomocí cibulových slupek? První možností je louhování zastudena. Naplňte vhodnou nádobu slupkami, zalijte vodou a nechte macerovat po dobu 24 hodin. Poté přeceďte a nařeďte nálev v poměru 1:10. Druhý způsob je rychlejší, nicméně zahrnuje vaření, čímž se mohou některé živiny vytratit. Já nicméně tento způsob používám a to právě proto, že si často vzpomenu na poslední chvíli. Povařte hrst slupek v 1,5 litru vody, postačí 5 minut. Zchladlý nálev můžete ihned použít.

Vyčištění sklenic rýží s octem navrátí původní lesk a záři. Roky staré nádobí bude opět jako nové

Jak často nálev používat

Orchideje nevyžadují častou zálivku, naopak mají rády, když substrát vyschne a kořenový systém se poté celý namočí do vody. Speciální substrát si natáhne potřebné množství tekutiny. Stejné je to také s hnojením. Jak uvádí web iReceptář, hnojit by se orchideje měly přibližně jednou za měsíc. Množství cibulového nálevu vždy připravujte podle toho, kolik rostlin máte. Je určen k rychlému použití a není vhodné jej tedy uchovávat v lednici. Pro své vlastnosti se ale nálev hodí prakticky pro jakoukoli pokojovou rostlinu, jak jsme na Chalupáři-Zahradníci uvedli.

Pokud se rádo chováte ekologicky, určitě řadu věcí nevyhazujete jen tak. V koši by neměly končit třeba ani bramborové slupky. iZdroj fotografie: Depositphotos
Pokud se rádi chováte ekologicky, určitě řadu věcí nevyhazujete jen tak. V odpadu by neměla končit třeba ani rýžová voda

Hnojení orchidejí rýží

Pokud však potřebujete, aby vaše oblíbená pokojová rostlina také nasadila na květy, pak ji pohnojte rýžovou vodou. Příprava tohoto hnojiva je jednoduchá – rýži povařte 20 minut v neosolené vodě, a poté nechte přes noc odstát. Ráno vývar sceďte a bez ředění ho použijete jako zálivku na orchideje (zbylou rýži můžete rozmixovat s trochou tekutiny a nalít na venkovní záhony jako hnojivo, doma by nejspíš přitahovala nežádoucí škůdce).

A jak často rýžovou vodu používat? Je opravdu silná, takže jednou do měsíce to bohatě stačí. Tak to alespoň dělám já a moje orchideje kvetou každý rok opravdu nádherně.

Jaké jsou vaše oblíbené způsoby hnojení orchidejí?

Diskuze Vstoupit do diskuze
94 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články