Šikovní pěstitelé dávají do květináče korkové zátky: Zdánlivý odpad je tím největším ochráncem pokojových rostlin

Korkové špunty od lahví nejsou jen bezcenným odpadem. Velmi dobře poslouží i vašim pokojových rostlinám.

i Zdroj fotografie: Freepik / Sergio Verzier / Creative Commons / Public Domain
                   

Když dopijete víno nebo třeba kvalitní rum, zůstane vám kromě prázdné láhve i korkový špunt. Ovšem zatímco sklo je možné jednoduše recyklovat v příslušném kontejneru, korkový špunt obvykle zamíří do odpadu. Ale je to velká škoda. V domácnosti vám totiž může prospět ještě mnoha způsoby – zamilují si ho zejména pokojové rostliny.

Korkové špunty zabrání hnilobě

Pokud máte v okolí zkušeného zahradníka, pak se ho na problematiku korkových špuntů zeptejte. Velmi pravděpodobně zjistíte, že je dává na dno každého květináče ve chvíli, kdy přesazuje své pokojové rostliny. Korkové špunty totiž dokážou skvěle nahradit drenážní vrstvu jindy tvořenou štěrkem nebo keramzitem. Skvěle do sebe totiž nasávají přebytečnou vlhkost, a tím účinně brání hnilobě kořenům rostlin.

Na rozdíl od štěrku však tuto vlhkost postupně uvolňují, takže vlastně rostlinu znovu zavlažují. A to je jednoznačně velká výhoda. Ale nemusíte se bát – korek vám v květináči rozhodně uhnívat nebude a své vlastnosti si zachová po dlouhá léta. A ještě jednu výhodu oproti klasickému keramzitu nebo štěrku má – je mnohem lehčí, takže nezatíží vaše parapety nebo skříně, na kterých běžně květináče stojí.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Samozavlažovací systém z korku

Ovšem vlastností korku lze při péči o pokojové rostliny využít i jinak. Přemýšleli jste někdy o pořízení samozavlažovacího systému? Pokud se obáváte vysoké investice, vyvedeme vás z omylu. Bohatě si vystačíte s PET lahvemi a korkovými špunty. Pokud totiž lahve naplníte vodou a ucpete korkovým špuntem, získáte systém, z něhož bude voda unikat do okolní zeminy jen velmi pomalu.

Nyní už tedy stačí jen lahev zapíchnout do květináče vzhůru nohama a nechat gravitaci, aby se o vše ostatní postarala za vás. Rostliny tak nebudou trpět suchem ani během vaší dlouhotrvající nepřítomnosti, například během dovolené nebo nejrůznějších svátků.

Mulč z korkových zátek

Pokud máte doma korku opravdu hodně, můžete ho přeměnit také v efektivní mulč. Jakmile jím pokryjete povrch květináče, bude do sebe také sát vodu – a následně ji pomalu uvolňovat, takže vaše rostlina bude mít vždy dostatek vláhy. Mulč navíc chrání zeminu před nadměrným výparem vlhkosti a jako bonus působí i dekorativně.

iZdroj fotografie: Depositphotos

A jak si mulč z korkových lahví připravit? Bohatě postačí, pokud je nastrouháte na hrubším struhadle. Získáte tak drť, která vám k ochraně rostlin skvěle poslouží. O něco více práce dá rozkrájení korkovým zátek na tenká kolečka. Ta můžete ovšem do substrátu vtlačit nebo je jinak dekorativně naaranžovat, takže dáte ochraně své květiny navíc i estetický rozměr. Trocha práce navíc se tedy v tomto případě rozhodně vyplatí.

Další využití korkové zátky

To ovšem není vše, co korek ve vaší domácnosti dovede. Jde totiž například i o skvělý pohlcovač zápachu. Pokud ho tedy umístíte do lednice nebo třeba do skříně, pohltí všechny nepříjemné pachy. Poté ho ještě můžete využít právě jako mulč nebo drenážní vrstvu do květináče. Nebudete tak ani trochu plýtvat.

Jak využíváte korkové zátky v domácnosti vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
50 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články