Cukr je univerzální lék pro jakoukoliv pokojovou rostlinu: Už jediná hrst funguje jako nejlepší pomocník k přežití zimního období

Pokud se vašim rostlinám během zimního období nedaří, můžete je stimulovat velmi jednoduchým prostředkem.

i Zdroj fotografie: Freepik / Dangelin5 / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Pokojovým rostlinám se během zimy v našich domovech ne vždy daří tak, jak bychom chtěli a potřebovali. Pro prostředek k jejich záchraně však stačí sáhnout do šuplíku v kuchyni. Jde o docela obyčejný cukr. Pokud ho však chcete používat správně, musíte se naučit ho dávkovat. Jinak svým rostlinám spíše ublížíte než prospějete. A to byste zcela jistě nechtěli.

Proč dávat rostlinám cukr

Přidáním cukru k rostlinám se zlepší mikrobiální flora v půdě, z dlouhodobého hlediska prospěšná pro rostliny. Klíčem k použití cukru je však v každém případě umírněnost, protože jeho nadbytek může ohrozit zdraví vaší rostliny. Jak to tedy udělat správným způsobem? Rozhodně na něj nespoléhejte jen jako na jediný prostředek pro vitalitu pokojovek.

Aby bylo zajištěno, že rostliny plně absorbují základní živiny, které mohou nalézt v substrátu, je velmi důležité, aby toto pěstební médium bylo bohaté na půdní mikroby. Jde především o bakterie a houby, které fungují jako velmi účinný prostředník při mineralizaci organických forem dusíku, fosforu a draslíku. To pomáhá rostliny lépe vyživit a také potenciálně omezit nebo předcházet různým chorobám.

Proč dávat  k rostlinám během zimního období cukr iZdroj fotografie: Depositphotos

Jak použít cukr u pokojových rostlin

Pokud si domů donesete novou pokojovku, pak ji musíte nejdříve přesadit. A právě v tomto okamžiku můžete přidat 1 až 2 polévkové lžíce cukru pod kořeny přesazované rostliny. Ovšem cukrem lze hnojit i pokojové krásky, které aktuálně přesazovat nechcete. A jak na to?

Přímé hnojení pokojovek cukrem

Na povrch rostlinného substrátu nasypte lžičku cukru (opravdu vám bude bohatě stačit 1 lžička na středně velký květináč) a poté svou rostlinu zalijte čistou vodou. Toto hnojení opakujte jedno za měsíc a nejvýše třikrát za sebou.

Hnojení glukózovou tabletou

Ovšem můžete také rozpustit jednu tabletu glukózy v jednom litru vody nebo na totéž množství použijte 1 ml 40% glukózy. Toto hnojivo použijte jako zálivku ve stejném schématu jako při hnojení obyčejným cukrem.

Proč dávat  k rostlinám během zimního období cukr iZdroj fotografie: Depositphotos

Jak poznat, že rostlina potřebuje cukr

A kdy u rostlin přikročit k používání tohoto hnojiva? Pečlivě sledujte znaky jejich vitality a podle toho se zařiďte. Jde především situace, kdy:

  • dochází k vadnutí rostliny,
  • pozorujete žloutnutí listů,
  • rostliny trpí na zasychání a opadávání listů,
  • pozorujete úhyn a opad poupat a květů.

Pomoci může kombinace cukru s droždím

Ovšem vašim rostlinám může skvěle pomocí také droždí. Jde totiž mimo jiné o hodnotný zdroj bílkovin a vitamínů. Z těch obsahuje především vitaminy skupiny B – vitamin B1 (thiamin), B2 (riboflavin) a B3 (niacin) – a opomenout rozhodně nelze ani vyšší obsah chrómu. A jak droždí použít?

  • Vezměte 17 g sušeného droždí (nebo 50 g čerstvého),
  • 50 ml plnotučného mléka,
  • 1 lžíci cukru
  • a litrů vody.

Droždí rozpusťte v mléce a přimíchejte cukr. Poté toto hnojivo ještě nařeďte vodou. Pak ho okamžitě použijte jako zálivku pro pokojové rostliny (opakujte nejvýše jednou za měsíc).

Jak své pokojové rostliny hnojíte přes zimu vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
128 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články