Nekvetoucí fialky zachrání prostá domácí výživa: Účinek se dostaví do 24 hodin – budou k nepoznání

Fialky jsou oblíbenými domácími květinami. Někdy se však lze při jejich pěstování setkat s problémy, například s nedostatečným kvetením.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Africké fialky jsou velmi oblíbené pokojové rostliny, ale při péči o ně musíte dodržovat určitá pravidla, jinak mohou onemocnět. Jedním z nejčastějších problémů, kterým čelí pěstitelé těchto květin, je absence květů. Jak si tedy kvetení pojistit? Je to snadné.

Hnojení fialek banánovou slupkou

Banán je velmi zajímavým ovocem. Jeho slupka totiž obsahuje prakticky stejné látky jako dužina. Jde například o železo, vitamín B12, vitamin B6, draslík, vápník, měď, vitamíny C, D a E, beta karoten, zinek, mangan apod. K přípravě hnojiva se hodí hlavně slupky přezrálých banánů, protože obsahují jen málo tříslovin a saponinů, a to více v nich však najdete minerálů a cukrů. Slupky nezralých banánů jsou naopak na saponiny a třísloviny bohaté, proto se hodí k prevenci a ochraně rostlin před plísněmi, hnilobou a škůdci.

Jak vyrobit hnojivo z banánu

Pokud tedy fialky pohnojíte banánovým hnojivem, dodáte jim fosfor, vápník, hořčík, draslík a jednoduché i složené cukry společně s laktázou, která v této přírodní formě velmi účinně neutralizuje škodlivé látky a obnovuje úrodnost půdy. Banánové slupky stačí nakrájet na menší kousky (postačí vám slupky ze dvou až tří kusů ovoce) a vložit je do sklenice od okurek. Poté je zalijte vodou, dobře zavřete víčkem a nechte 24 hodin odstát.

iZdroj fotografie: Pixabay

Během této doby se do vody vylouhují všechny prospěšné látky. Hnojivo zbývá přecedit a přidat k němu 5 litrů vody. Poté ho už lze použít jako zálivku na pokojové rostliny. Fialky můžete zalévat každý týden, dokud opět nevykvetou. Jen dejte pozor, abyste je nechtěně nepřemokřili. Tím byste jim naopak uškodili.

Naučte se, jak na rozmnožování africké fialky jednoduchým způsobem

Jaké jsou vaše osvědčené tipy pro krásné kvetení afrických fialek?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
133 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články